ZDRAVJE

Sedem težkih čustev, ki se nabirajo leta in leta ter najedajo naše zdravje od znotraj

Teh sedmih čustev nikar ne zadržujte, saj si boste resno škodovali. Kako jih izpustiti na plan?
Fotografija: Nekatera čustva vas razjedajo. FOTO: Pixabay
Odpri galerijo
Nekatera čustva vas razjedajo. FOTO: Pixabay

Vzroki številnih bolezni so veliko globlji, kot si mislimo, in so v največji meri odvisni od nas samih, predvsem od naših najpogostejših misli in čustev. Nemalokrat se zgodi, če pacient trdo dela na sebi, na spreminjanju negativnih vzorcev, na obvladovanju svojih misli in čustev, je njegova pot zdravljenja krajša kot pa pri ljudeh, ki uživajo le zdravila.

Naš ego je povezan z negativnimi lastnostmi, kot so strah, zavist, sovraštvo, ponos, laž in pohlep. Čustva se ustvarjajo na ravni srca (uma). Pogosto lahko po izgonu negativnega čustva iz sebe občutimo notranjo praznino in utrujenost. Če pa se jih ne znebimo, vse to ostane v nas, se usede in dobesedno »poje« telo od znotraj.

Kaj lahko storimo, da to preprečimo? Odgovor je preprost – slediti moramo ustaljenim normam medčloveških odnosov in biti nesebični, živeti v skladu z univerzalnimi božanskimi zakoni, pišejo na atma.hr. Kitajska zgodovina na primer vsebuje zapise o Li Čing Junu. Živel naj bi kar 250 let. Umrl je leta 1933 in v svojem dolgem življenju se je držal treh osnovnih pravil:

  • Izogibajte se premočnim čustvom, saj jemljejo energijo iz telesa in ovirajo delovanje vseh organov v telesu.
  • Ne hitite, saj se vse zgodi ob svojem času.
  • Vsak dan izvajajte fizične vaje in dihalne vaje.

Zakaj je bilo njegovo prvo pravilo izogibanje močnim čustvom?

Tradicionalna kitajska medicina temelji na konceptu »sedmih čustev«. To so veselje, jeza, žalost, zamišljenost, beda, strah in osuplost. V normalnih pogojih in ob zmerni intenzivnosti izražanja ne povzročajo bolezni. Zaradi dolgotrajne psihične stiske ali nenadne hujše psihične travme pa postanejo spremembe čustev nenadzorovane in lahko povzročijo motnje normalnega pretoka energije v telesu.

Rezultat je šibkost, ki jo orientalski zdravniki imenujejo »notranje poškodbe«. Te so neposredno povezane z notranjimi organi in povzročajo motnje v kroženju energije. Seveda sta stopnja in intenzivnost izražanja čustev pri vsakem človeku drugačni, vendar je že dolgo znano, da agresivni, jezni, živčni ljudje pogosteje zbolijo.

Kako čustva vplivajo na notranje organe?

Veselje je pozitiven dejavnik, a če je preveč intenzivno in dolgotrajno, negativno vpliva na srce. Preveč veselja srce oropa energije. To kaže, da je v vsem potrebna zmernost. Sem sodi tudi »negativni užitek«, na primer užitek škodovanja drugim, kar naj bi prav tako povzročalo bolezen.

Jeza poškoduje jetra. Ko se človek razjezi, »zaneti ogenj v jetrih« in jetra delajo z veliko obremenitvijo. Jeza povečuje energijo, kar povzroči poslabšanje vida, glavobole ali vrtoglavico. Ljudje, ki so nagnjeni k izbruhom jeze, so pogosto nagnjeni k boleznim srca.

Depresija negativno vpliva na pljuča. Prekomerna žalost in žalovanje vodita v zatiranje volje, zmanjša se pljučna energija.

Razburjenost poškoduje vranico. Ko človek preveč razmišlja o slabem in ga preveč skrbi, trpita vranica in želodec. Energija je v zastoju, kar povzroči poslabšanje delovanja prebavnega in absorpcijskega sistema.

Stanje strahu škoduje ledvicam. Strah jim jemlje energijo, energija »pada«, zaradi česar pride do nezmožnosti zadrževanja urina in blata.

Nenadna osuplost pripelje do dejstva, da se »srce nima na kaj nasloniti, duh se nima na kaj priključiti«, kar povzroči čustveni nemir in zmedo.

Ker so naši vitalni organi povezani z duhovnim svetom ali »vrlinami«, je namen zdravstvenih praks obnoviti in ohraniti fizično ter duhovno moč – drug prek drugega.

Ko kateri koli organ v telesu ne prejme dovolj energije, se njegovo fizično stanje poslabša, hkrati pa postane vse težje izraziti »vrlino«, povezano s tem organom. Boleče motnje normalnega delovanja notranjih organov povzročajo negativna čustvena stanja.

Nekaj preprostih tehnik samopomoči z masažo prstov, ki lahko pomagajo, da se umirite

Če vas je strah in se nezavednega strahu ne morete znebiti, s prsti ene roke primite mezinec druge roke in ga začnite masirati najprej na eni, nato na drugi roki. Ta masaža pomaga pri kompleksnih psihičnih situacijah, povezanih s strahom. Lahko pride v poštev, kadar oseba ne more govoriti pred večjo skupino ljudi, če ji v procesu pogajanja »muca poje jezik«, študent pa lahko na ta način prežene strah pri odgovarjanju na izpitu itd.

Palca sta povezana z želodcem. Navezujeta se na občutek tesnobe, zaskrbljenosti.

Kazalca sta prepletena s pljuči in z debelim črevesom in se nanašata na občutke žalosti, bede in depresije.

Prstanca sta kontrolni točki besa. Če čutite, da bi se lahko razjezili, večkrat zmasirajte prstanec. In takoj boste opazili, da je jeza v vas izginila.

Sredinca sta povezana s srcem, tankim črevesom, krvnim in limfnim obtokom ter z dihanjem. Harmonizirata nepotrpežljivost, naglico, prizadetost, ranljivost.

Cikel masaže vsakega prsta je prikazan na sliki spodaj in je sestavljen iz treh do desetih pritiskov po dolžini prsta, nato po širini. Začeti bi morali z levo roko in končati s prsti desne.

Masaža prstov glede na čustva. FOTO: S. N.
Masaža prstov glede na čustva. FOTO: S. N.

image_alt
Če sanjate to, bodite pozorni: psihologinja razkriva, da lahko kaže tudi na bolezen

image_alt
Se vam dogajajo slabe stvari? Sedem načinov, kako pregnati nesrečo iz svojega doma

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije