DAN BO DALJŠI

Konec tedna ne pozabite prestaviti ure: spali bomo uro manj

V noči na nedeljo bomo ob 2. uri kazalce na uri premaknili za eno uro naprej.
Fotografija: Spet na poletni čas. FOTO: Stephanie Frey, Getty Images
Odpri galerijo
Spet na poletni čas. FOTO: Stephanie Frey, Getty Images

V nedeljo, 27. marca, prehajamo na poletni čas, nazaj v zimskega bomo skočili 30. oktobra. Nekateri se nad poletnim časom navdušujejo, saj je tako dan daljši, spet drugi ga povezujejo s srčnimi in možganskimi kapmi, celo prometnimi nesrečami, zato ni čudno, da bi ga z veseljem ukinili.

Trenutno uro dvakrat letno premika večina evropskih držav (tako naj bi bilo še vsaj do leta 2026), do nedavnega so temu sledili tudi v ZDA. A je ameriški senat soglasno potrdil predlog zakona, s katerim bi bil nedeljski prehod na poletni čas zadnje premikanje ure v ZDA.  Tam bo odslej veljal zgolj poletni čas, večina senatorjev se namreč povsem strinja, da ni smiselno pozimi dodatno skrajševati že tako kratkih dnevov.

Premikanje ure do 2026

  • leta 2022 v nedeljo 27. marca in 30. oktobra,
  • leta 2023 v nedeljo 26. marca in 29. oktobra,
  • leta 2024 v nedeljo 31. marca in 27. oktobra,
  • leta 2025 v nedeljo 30. marca in 26. oktobra,
  • leta 2026 v nedeljo 29. marca in 25. oktobra.

Zanimivosti o premikanju ure

  • Prvi, ki je zares predlagal prehod na poletni čas, je bil angleški gradbenik William Willet. Prva država, ki mu je prisluhnila in začela premikati uro, je bila Kanada (1908).
  • Slovenci smo poletni čas začeli uporabljati 27. marca 1983, podlaga pa je bil zakon o računanju časa, ki je bil skoraj pol leta pred tem sprejet v skupščini SFRJ.
  • Islandija, Japonska, Južna Koreja, Tajvan, Rusija, Kitajska, Indija, Južna Amerika in Južnoafriška republika ure nikoli ne premikajo, ampak so vseskozi v zimskem času.
  • Med drugo svetovno vojno je poletni čas uvedel tudi Adolf Hitler, zato boste še danes slišali, da ljudje premikanju urinih kazalcev rečejo 'Hitlerjeva ura'. Čeprav so po drugi svetovni vojni poletni čas ukinili, so ga zaradi energetske krize v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja ponovno vpeljali.
  • Leta 1999 so želeli teroristi z Zahodnega brega v Izrael pritihotapiti bombe, s katerimi bi izvedli teroristični napad. Ker pa se niso zavedali, da je Izrael prestavil uro na zimski čas (Zahodni breg je še vedno imel poletnega), so bombe eksplodirale eno uro pred načrtovanim. Vsi trije teroristi so umrli.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije