RAJ DOMA

V čisti postelji se bolje spi

Vzmetnice redno zračimo, enkrat na tri mesece jih globinsko očistimo s sodo bikarbono; posteljnino peremo enkrat na teden.
Fotografija: Pred postiljanjem postelje je dobro malo počakati. FOTO: Dusanpetkovic, Getty Images
Odpri galerijo
Pred postiljanjem postelje je dobro malo počakati. FOTO: Dusanpetkovic, Getty Images

Povprečno v postelji preživimo 26 let in nedvomno si vsak želi, da bi bilo ležišče kar najbolj sveže. A prav zaradi dejstva, da med rjuhami prebijemo veliko časa, se posteljnina, vzmetnice in vzglavniki hitro umažejo, zato je dobro poznati načine, kako poskrbeti za njihovo čistočo. Tu je nekaj trikov, ki bodo v pomoč.

Za svežino in čistočo vzmetnic je najbolje uporabiti sodo bikarbono. Za temeljito globinsko čiščenje je priporočljivo poskrbeti vsaj na vsake tri mesece, in sicer tako, da po površini posujete bel prah, ga pustite od dve do tri ure, nato pa sodo odstranite s sesalcem. Z njo bodo izginili tudi ostanki znoja, kože in pršice, ki se zajedo globoko v spalno površino.

Posteljnino naj bi prali enkrat na teden, pižamo še pogosteje. FOTO: Viorel Kurnosov, Getty Images
Posteljnino naj bi prali enkrat na teden, pižamo še pogosteje. FOTO: Viorel Kurnosov, Getty Images

Nadvzmetnice res varujejo vzmetnice pred vidno umazanijo, ne pa tudi pred pršicami, zato jih redno čistite. Če jih lahko, jih vsaj dvakrat na leto operite v stroju, sicer pa večkrat temeljito prezračite in posesajte.

Tudi vzmetnice je priporočljivo redno zračiti: lahko jih, ko dnevi postanejo sončni in topli, odnesete na prosto ali vsaj nekoliko dvignete s posteljnega dna in za nekaj ur odprete okno v spalnici. Pri vsaki menjavi posteljnine jih obrnite in tako podaljšate njihov rok trajanja, ne glede na to, kako dosledno skrbite zanje, pa jih je dobro zamenjati na vsakih deset let oziroma še prej, če so poškodovane.

Počakajte s postiljanjem

Je postiljanje takoj, ko vstanete, del vaše jutranje rutine? Žal to za čistočo ležišča ni najboljši korak. Velik delež na njem nakopičene umazanije predstavljajo odmrle kožne celice, telesne maščobe in znoj, ki se ponoči sproščajo v rjuhe in vzmetnice, z njimi pa se hranijo pršice, ki obožujejo toplo in vlažno okolje. Če torej posteljo posteljete takoj, ko vstanete, se v toplem ležišču neljuba bitja hitro množijo, manj možnosti za to imajo, kadar se postelja, preden jo pokrijete z odejami, dobro ohladi. Zato pred postiljanjem počakajte vsaj pol ure.

Tudi vzglavnike je treba redno prati. FOTO: Liudmila Chernetska, Getty Images
Tudi vzglavnike je treba redno prati. FOTO: Liudmila Chernetska, Getty Images

Naslednji korak do čistejše postelje je pranje vzglavnikov. Te operite vsaj trikrat na leto, saj se v njih zadržuje veliko ostankov kože, kožnih maščob in posledično pršic. Če polnilno ne dopušča pranja v pralnem stroju, vzglavnik zaprite v plastično vrečko in za nekaj ur položite v zamrzovalno skrinjo. Nizke temperature bodo kos pršicam. Sicer pa je vzglavnike vsake tri leta dobro nadomestiti z novimi.

Vsak teden operite posteljnino

Posteljnino naj bi prali enkrat na teden. Poleg tega jo vmes večkrat temeljito prezračite in ne dovolite, da bi v postelji spali vaši hišni ljubljenčki. Izdelke za nego kože po prhanju na telo nanesite vsaj pol ure, preden ležete k počitku, tako se bodo dobro vpili v kožo in ne v rjuhe, te bodo dlje ostale čiste. In tudi če posteljnine ne perete enkrat na teden, to storite vsaj s prevlekami za vzglavnike. Lasje in koža vam bodo hvaležni.

Posteljnino bi morali prati pri temperaturi vsaj 60 stopinj Celzija, kar omogoča odstranjevanje vseh na njej nakopičenih nečistoč. Enako velja za pižamo. Ta naj bo namenjena res samo spanju in jo oblecite, tik preden greste v posteljo, ter slecite takoj, ko vstanete. Po treh ali štirih nošenjih jo operite. Tako na ležišče ne boste prinesli vsega, kar bi se, če bi z njo po stanovanju hodili cel dan, zažrlo v vlakna pižame in na koncu pristalo na vzmetnicah ter rjuhah.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije