KORONAVIRUS

Svet trepeta, ali bo cepivo učinkovito proti novemu sevu

Nova različica virusa sars-cov-2 ima devet mutacij.
Fotografija: Treba bo še nekaj tednov, da bodo z gotovostjo vedeli, ali cepivo deluje tudi proti mutiranemu virusu. FOTO: Eric Gailard, Reuters
Odpri galerijo
Treba bo še nekaj tednov, da bodo z gotovostjo vedeli, ali cepivo deluje tudi proti mutiranemu virusu. FOTO: Eric Gailard, Reuters

V nemškem biotehnološkem podjetju BioNTech so zagotovili, da lahko cepivo proti covidu 19, ki so ga razvili skupaj z ameriškim Pfizerjem, novemu sevu novega koronavirusa prilagodijo v šestih tednih. Zelo verjetno je sicer, da je njihovo cepivo učinkovito tudi proti temu sevu, ki so ga odkrili v Veliki Britaniji. 

»Znanstveno je zelo verjetno, da se lahko imunski odziv, ki ga sproži to cepivo, sooči tudi z novo različico virusa,« je povedal soustanovitelj BioNTecha Ugur Sahin. »Novo cepivo lahko tehnično zagotovimo v šestih tednih. Lepota tehnologije informacijske RNK je v tem, da lahko začnemo takoj pripravljati cepivo, ki popolnoma posnema novo mutacijo.« Pojasnil je, da ima nova različica virusa sars-cov-2 devet mutacij, medtem ko imajo običajno samo eno. Kljub temu je izrazil prepričanje, da bo cepivo, ki so ga razvili s Pfizerjem, učinkovito tudi proti novemu sevu. Cepivo namreč vsebuje več kot 1000 aminokislin, spremenilo pa se jih je samo devet. To pomeni, da je 99 odstotkov beljakovine enakih.
 
Preberite tudi:

Bojana Beović o tem, kako je z mutacijo koronavirusa v Sloveniji in zakaj bomo še dolgo v karanteni



Testiranja novega seva koronavirusa, ki je veliko bolj nalezljiv od doslej znanih, še potekajo. Rezultati bodo predvidoma znani v dveh tednih. Šele takrat bodo zagotovo vedeli, ali njihovo cepivo učinkuje tudi proti temu sevu.

Cepivo BioNTecha in Pfizerja je osnovano na inovativni platformi, ki je doslej še niso uporabljali. Sestavljeno je iz genetske informacije RNK, zaradi česar celice v telesu začnejo ustvarjati beljakovino S, na kar se bo odzval posameznikov imunski sistem in začel ustvarjati protitelesa in celice T, katerih glavni namen je prepoznavanje in uničevanje invazivnih patogenov ali okuženih celic. Beljakovina S je na površju virusa in je odgovorna za vstop virusa v celice, kjer povzroči bolezen.

To cepivo je odobrilo že več držav po svetu, z njim pa so ponekod začeli tudi že cepljenje proti covidu 19. V ponedeljek je prejelo tudi pogojno odobritev za promet v EU. V zadnjih dneh je skrb vzbudil novi sev koronavirusa, ob čemer se je pojavilo vprašanje, ali bo cepivo učinkovito tudi pri zaščiti pred tem sevom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije