ZAMAŠEN NOSEK

Dojenček in prehlad, kako ukrepati?

Pravilno in redno čiščenje nosu preprečuje bakterijske okužbe ali poslabšanje alergij in astme.
Fotografija: FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
FOTO: Getty Images/istockphoto

Jesen in zima sta čas prehladnih obolenj in temu se ne morejo izogniti niti naši najmlajši. Zamašen nos je lahko nočna mora za mamice in dojenčke, saj ti ne razumejo, zakaj ne morejo dihati in kako naj si spihajo nos. Na trgu si lahko kupimo številne pripomočke, ki nam bodo v pomoč pri prehladih. Strokovnjaki svetujejo, naj bodo starši previdni z uporabo električnih aspiratorjev.

Bolj kot vse drugo je pomembno redno čiščenje nosu. Ni treba izpihati ogromno naenkrat, to storite večkrat in ne čakajte do večera, ko boste morali odstranjevati ogromne čepe skoraj trdne sluzi. Čiščenje nosu je zelo pomembno. Gre za osnovni postopek toalete zgornjih dihal, ki preprečuje razvoj komplikacij, kot so bakterijske infekcije in poslabšanje kroničnih stanj, npr. alergij in astme. Pomembno je zelo redno izpihovanje nosu. Če je otrok dovolj star, da zna nos izpihati sam, morate biti samo dovolj vztrajni ter ga prepričevati in nadzorovati.

Pri dojenčkih, ki niso sposobni sami izpihovati nosu, je priporočeno zelo nežno spiranje nosu s fiziološko raztopino. V lekarni je mogoče dobiti posebne pripomočke za izsrkavanje tekočine, ki je edina priporočena metoda. Ključno je, da je umivanje neboleče in nežno, da se otrok nanj navadi in do njega ne dobi odpora. Čiščenje s fiziološko raztopino je izredno uporabna metoda vzdrževanja prehodnosti zgornjih dihal. Priporočamo, da se nos očisti zjutraj, preden gre otrok v vrtec, po vrnitvi iz vrtca še dvakrat podnevi in enkrat zvečer. Seveda je to odvisno od resnosti blokade zgornjih dihal. 'Pretiravanje' v nobenem primeru ne bo škodilo, kvečjemu je preredko čiščenje lahko slabše.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije