GROZLJIVE RAZMERE

Nataša in Nina trepetata pred zimo

Potem ko sta izgubili Francija, mati in njena hči životarita v grozljivih razmerah.
Fotografija: Slika iz srečnih časov
Odpri galerijo
Slika iz srečnih časov

Mama Nataša Dolenc in njena hči Nina Gominšek iz Kasaz sta konec leta 2019 izgubili zakonskega partnerja oziroma očeta. Po tragični izgubi se nikakor ne znajdeta in životarita v težkih razmerah. Nataša ima 50 let in zaradi slabega zdravstvenega stanja ne more delati, 20-letna Nina pa je letos končala srednjo šolo in nadaljuje izobraževanje na višji strokovni ekonomski šoli v Celju. Hiša s petimi manjšimi prostori, ki so jo zgradili v 90. letih, je v izjemno slabem stanju, vsekakor si ne zasluži imena topli dom.

Na žalskem območnem združenju Rdečega križa Slovenija so lani sklenili, da Nataši in Nini priskočijo na pomoč. Prostovoljci so jima pomagali očistiti hišo, zdaj jima vzpostavljajo centralno ogrevanje. Ker mora biti hiša celovito obnovljena, bo treba vzporedno z ureditvijo ogrevanja zamenjati okna in vrata in opraviti še druga dela. Doslej jima je RKS iz svojega solidarnostnega sklada namenil 2500 evrov, svoje so prispevala nekatere podjetja in organizacije, največ Juteks (2000 evrov) in Škofijska Karitas (816), drugi so prispevali po nekaj stotakov.

Hiške sami nista mogli dokončati. FOTOGRAFIJE: Darko Naraglav
Hiške sami nista mogli dokončati. FOTOGRAFIJE: Darko Naraglav

»Skupaj se je na računu zbralo 5816 evrov. Od tega smo za popravilo električne inštalacije odšteli 168,44 evra, za obnovo strehe 2547,35 evra in za centralno ogrevanje 3000 evrov. S tem smo porabili skoraj vsa sredstva. Z inštalaterjem centralnega ogrevanja se dogovarjamo, da bi montiral električno centralno peč za ogrevanje, kar bi podražilo naložbo za približno 1300 evrov, a bi Nataši in Nini olajšalo ogrevanje,« nam je povedal sekretar OZ RK Žalec Matjaž Črešnovar. In dodal: »Želimo zamenjati dotrajana okna ter notranja in zunanja vrata, urediti kopalnico: do konca položiti keramične ploščice, zamenjati sanitarno keramiko, prebeliti stene, položiti mavčne plošče v sobi, ki je še neobdelana, ter v sobe postaviti pohištvo, da bosta enkrat lahko rekli, da imata dom.«

Nevredno človeka

Tudi sami smo se prepričali,v kako slabih razmerah živita. Mamo Natašo smo zmotili pri beljenju kuhinje, ki so jo izpraznili in začeli pripravljati za montažo darovanih rabljenih elementov, saj je stare uničila vlaga. Ko bo kuhinja kolikor toliko urejena, bo to tudi najlepši prostor v hiši, saj človeka ob pogledu na preostale sobe kar stisne pri srcu. Stene so nedokončane, uničene ali plesnive, pohištvo, kolikor ga je, kliče po zamenjavi, a tudi to ne bi veliko pomagalo, saj so tla večinoma še nedokončana, betonska.

Kdo lahko živi v takšnem?
Kdo lahko živi v takšnem?

Tako imenovana dnevna soba ni niti ometana, kopalnica pa komajda. V spalnici je stara peč na drva, ki je edini vir toplote, dokler ne zaženejo centralnega ogrevanja. »Bojiva se zime,« z objokanimi očmi pove Nataša. Njena družinica je komaj shajala samo s plačo partnerja in očeta Francija Gominška. Mesečnih prihodkov je bilo premalo, da bi z njimi poleg plačevanja tekočih stroškov dokončali še hišo, zato sta Nataša in Franci glede na razpoložljiva sredstva vsak mesec kupila nekaj gradbenega materiala, Franci je bil tudi sam graditelj. Ko je 29. decembra 2019 izgubil boj z rakom na prebavilih, se je začela prava kalvarija za Natašo in Nino. Hiša je ostala nedokončana, saj mati in hči živita od socialne pomoči in Ninine štipendije.

Mamo Natašo smo zmotili pri beljenju kuhinje.
Mamo Natašo smo zmotili pri beljenju kuhinje.

Potem ko se je zganila skupnost in jima priskočila na pomoč, pa je obupanima po letih žalosti in udarcev usode le posijal žarek upanja. Morda bo tudi njuno življenje končno postalo človeka vredno. Nataša in Nina sta veseli vsake pomoči, bodisi v materialu bodisi v obliki donacij na poseben račun pri OZ RK Žalec, s QR-kodo ali z esemesi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije