NA EKS

Kolumna Miše Terček: Za otroke gre

Preverjeno je tudi eden redkih razlogov, da je danes sploh še vredno kdaj preklopiti na ta kanal.
Fotografija: Alenka Arko, urednica in voditeljica oddaje Preverjeno FOTO: Pop TV
Odpri galerijo
Alenka Arko, urednica in voditeljica oddaje Preverjeno FOTO: Pop TV

Kar pripravite se na malo bolj zateženo televizijsko kolumno. Ker je takšna pač tema in je prav, da o njej spregovorimo. Ne zgodi se velikokrat, še posebno ne danes, da prispevek iz neke informativne oddaje, ki ne obravnava aktualne domače politične ali socialne teme, vzbudi toliko pozornosti, da se o njem govori tako na družabnih omrežjih kot v gostilnah.

Alenka Arko, urednica in voditeljica oddaje Preverjeno FOTO: Pop TV
Alenka Arko, urednica in voditeljica oddaje Preverjeno FOTO: Pop TV

A če televizijski novinarji najdejo pravo tematiko, ki povrhu vsega tudi ne straši, temveč informira in vzgaja, se lahko zgodi to. In televizijska oddaja, ki ji je prejšnji teden uspel ta široki doseg, torej to, da je presegla televizijske okvire in posegla tudi na internet, je bila torkova informativka Preverjeno. Gre za oddajo, ki jo že od leta 2001 vodi in ureja Alenka Arko, pri tem pa ji pomaga izkušena in utečena novinarska ekipa, ki iz tedna v teden rojeva poglobljene zgodbe, kar pomeni, da ne zgolj poroča, temveč se trudi problematike tudi osvetliti in gledalcem ponuditi neko dodano vrednost.

Včasih jim to bolj, drugič manj uspeva. No, prejšnji teden so zadeli žebljico na glavico. Nič čudnega, saj se je videlo, da so v prispevke, naslovljene V čem je izjemen uspeh finskih šolarjev, vložili ogromno truda in šli preko svojih meja. Dobesedno, saj se je ekipa oddaje Preverjeno odpravila na Finsko, da bi lahko iz prve roke preverila, kaj je tisto, kar finsko šolstvo dela tako drugačno od drugih šolskih sistemov.

Njihovi šolarji namreč že nekaj let navdušujejo z izjemnimi uspehi na mednarodnih tekmovanjih iz znanja, skrivnosti njihovih uspehov pa proučujejo delegacije z vsega sveta. Še posebno nenavadno za naše slovenske razmere je, da finski otroci, poleg tega da imajo temeljito znanje, tudi radi hodijo v šolo. V reportaži smo tako lahko videli, kako je pri njih videti pouk in v čem se razlikuje od pouka v naših šolah, ki so še vedno ujete v tradicionalistične, nazadanjaške in avtoritarne okvire.

Ekipa Preverjenega nas je popeljala na dve finski šoli ter opravila razgovore z vodstvenim kadrom, učiteljicami pa tudi z otroki, nato pa je obiskala tudi nekatere družine doma. Iz prispevkov smo lahko opazovali, da je ena od bistvenih razlik v položaju in statusu učiteljev, saj je poklic učitelja na Finskem še vedno izjemno cenjen, pot do njega pa je naporna, saj na fakulteto pridejo res samo najboljši.

In prav zaradi tega finska javnost, tudi starši in otroci, učiteljem popolnoma zaupajo, inšpekcije pa, verjeli ali ne, so ukinili že pred več kot 20 leti, saj jih namreč sploh ne potrebujejo. To je pri nas nepredstavljivo, saj našemu šolskemu sistemu sploh ne zaupamo, vsi, ki jih to zadeva, pa si raje nagajajo – straši učiteljem, učitelji učencem, učenci staršem, učitelji staršem, država učiteljem in tako naprej. Začaran krog.

Kot je bilo razvidno iz intervjujev s številnimi sogovorniki, finskimi in slovenskimi, strokovnjaki in udeleženci, odraslimi in otroki, se moramo zavedati, da učitelji so pomembni, saj otroke zaznamujejo za celotno življenje. In ni vseeno, v kakšnem sistemu funkcioniramo.

Sodelavci oddaje Preverjeno so učitelje, starše in otroke vprašali ključna vprašanja, ki so, ali so otroci srečni, ali radi hodijo v šolo in ali so zaradi šole pod stresom tudi doma. Če ste gledali prispevek, poznate odgovore. Verjeli ali ne, slišali smo iz prve roke, finski otroci so srečni in zelo radi hodijo v šolo, domačih nalog pa skorajda nimajo, zato jim šola doma ne povzroča dodatnih pritiskov. In dosegajo boljše rezultate kot slovenski otroci, ki imajo domačih nalog čez glavo, zaradi točkovanja, selekcije in drugih prijemov pa so slovenski otroci psihično in fizično preobremenjeni. In zato slovenski otroci ne marajo šole. Nič čudnega.

In da ne boste mislili, šolstvo na Finskem je prav tako brezplačno, in to popolnoma, ne le delno kot pri nas. Na Finskem otroci dobijo tudi tablične računalnike, ki se jim pomagajo modernizirati. Šole na Finskem so vse med sabo enake, vsi startajo z enakimi pogoji, ni delitev, ki jih poznamo tudi pri nas, kjer se šole ločujejo na elitne in drugorazredne.

Kakor koli že, v oddaji Preverjeno si večkrat upajo reči bobu bob in se ne bojijo postaviti na pravo stran, prav zato jim dostikrat uspe ustvariti izstopajoče reportaže. In z oddajo o finskem šolskem sistemu ter njegovi primerjavi s slovenskim so to ponovno dokazali. Vsekakor gre za najkakovostnejšo avtorsko oddajo na POP TV. Preverjeno pa je tudi eden redkih razlogov, da je danes sploh še vredno kdaj preklopiti na ta kanal.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije