Ob omembi »histeričnih tovarišic iz Svobode« se je iz množice zaslišalo »fuj, fuj« (FOTO in VIDEO)

Po dobrih dveh tednih se je danes na celjskem sodišču nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši v zadevi Trenta. In znova je bil pred sodiščem napovedan protestni shod v podporo Janši, ki se mora zagovarjati zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči na območju Triglavskega narodnega parka.

Kot smo slišali na zadnjem shodu, ki se ga je udeležila množica Janševih privržencev, pa ti pred sodiščem po več ur v mrazu ne vztrajajo le zato, da bi mu izkazali podporo, ga bodrili in spodbujali, protestirajo tudi proti delovanju sodišča, pravzaprav kar proti celotnemu slovenskemu sodstvu, ki so ga preimenovali v krivosodje.
Podporniki so se zbrali tudi danes, že pred 11.55, ko je bil napovedan začetek shoda. Mahali so s slovenskimi zastavami in nosili transparente, nekateri so s seboj prinesli hupe in troblje.
Med podporniki tudi strankarski kolegi
Po prihodu iz sodne dvorane je Janša znova nagovoril podpornike. »Danes so tukaj sojenje spet prestavili v najmanjšo dvorano, zato da v njej ne bi bilo ljudstva. Ampak ta dvorana ima okna na cesto in smo vas slišali. Tako kot smo vas slišali na Roški,« je dejal Janša in si prislužil bučen aplavz. »Zato spet prihaja slovenska pomlad. Tudi nebo se jasni,« je prvak SDS s prstom pokazal proti trgajočim se oblakom.
Poleg njega so množico pred celjskim sodiščem nagovorili strankarski kolegi Žan Mahnič, Franc Kangler, Aleš Hojs in Aleš Primc. Prvi je zbrane podžgal z omembo, kot jih je poimenoval, »histeričnih tovarišic iz Svobode«, ki da jih danes pred celjskim sodiščem ni, saj »nam poskušajo preprečiti ta shod«. Zbrani so vsako ime pospremili z vzkliki »fuj, fuj«, kar je Mahniča strašno zabavalo.
Resnejši ton je medtem ubral nekdanji mariborski župan Franc Kangler, ki se ne strinja s tistimi, ki pravijo, da je Slovenija demokratična država. »Glede na dogodke in izkušnje je bila marsikomu v Sloveniji, tudi Janezu Janši, storjena krivica. Bile so povzročene velike rane. Rane so se zacelile, brazgotine pa so ostale,« je bil čustven Kangler.
Obnova ni bila povsem nemogoča
Na sodišču je bila danes sicer zaslišana izvedenka urbanistične stroke Lidija Dragišič, ki ni izključila možnosti obnove ali nadomestne gradnje propadajočih kmečkih objektov.
Kot je sodnemu senatu pod vodstvom sodnice Cvetke Posilovič povedala izvedenka, se strinja z mnenjem izvedencev gradbene stroke, da gre za zelo zahtevno lokacijo, ki se poleg tega nahaja na zavarovanem območju Triglavskega narodnega parka (TNP), ne more pa zatrditi, da bi se obnove propadajočih objektov bilo povsem nemogoče lotiti.
Ob tem je sicer na vprašanje specializiranega državnega tožilca Boštjana Valenčiča pojasnila, da bi bilo kaj takega mogoče le ob pridobitvi številnih soglasij, vsekakor pa le za namen, kateremu so objekti služili v preteklosti, torej kmetijski dejavnosti, nikakor pa turistični.