Japonski Sony je eden tistih velikih proizvajalcev zabavne elektronike, ki rad poskrbi za celoten spekter ponudbe, od poceni slušalkic za nekaj evrov do vrhunskih televizorjev in hifi naprav za več tisoč in deset tisoč evrov. Na teh straneh smo preizkusili že več Sonyjevih zvočnih naprav, med katerimi so bile tudi brezžične slušalke MDR-100ABN z aktivnim odstranjevanjem hrupa iz okolice, ki so nas navdušile s svojim zvokom in uporabnostjo, zdaj pa smo prejeli še boljši model, in sicer MDR-1000X prav iz vrha Sonyjeve ponudbe. V bistvu so nad njimi le še audiofilske Z1R, ki pa stanejo skoraj šestkrat več od 1000X – in že te niso ravno poceni, saj v naših trgovinah stanejo od 350 do 400 evrov, medtem ko se jih da na gnilem zahodu dobiti že za dobra dva stotaka.
Visoka tehnologija
Sony tehnologijo, uporabljeno v slušalkah MDR-1000X, označuje kot »vodilno v industriji odstranjevanja zunanjega hrupa«. Pogumna trditev, a Sony se je resnično potrudil. Poleg možganov slušalk, imenovanih sense engine (pri Sonyju obožujejo slednjo besedo), je za učinkovito blokiranje motečega zvoka iz okolice odgovoren predvsem personal NC optimizer, ki poskrbi, da so nastavitve res optimalne. Gre za samodejni kalibracijski program, kakršnega poznamo iz AV-sprejemnikov za domači kino. Program s pomočjo testnih zvokov izmeri obliko našega ušesa in glave ter položaj slušalk, nato pa poskrbi, da slušalke ponujajo najvišjo možno raven odstranjevanja hrupa in zvočne kakovosti.
Sony MDR-1000X slušalke Foto Staš Ivanc
Zanimivi pripomočki
Slušalke MDR-1000X so precej zgovorne, če se malce pohecamo. O vseh opravljenih nalogah in funkcijah nas obveščajo s posneto besedo, pa naj gre za kalibracijo, povezavo prek bluetootha ali pa stanje baterije. Ta je zelo dobra, saj zdrži celih dvajset ur brezžičnega poslušanja glasbe z vključenim odstranjevanjem hrupa. Pri Sonyju so pomislili tudi na trenutke, ko se moramo med poslušanjem glasbe odzvati na vprašanje žene ali pa sodelavca: tedaj z roko le prekrijemo desno slušalko in glasba bo utihnila, sogovornika pa bomo slišali kristalno jasno. Ko roko umaknemo, se bo glasba nadaljevala. Če nočemo ostati popolnoma izolirani od zunanjih zvočnih dražljajev, imamo na voljo dva ambientalna načina: normalni bo prepuščal nekaj zunanjega zvoka v naše slušalke, glasovni pa bo omogočal tudi klepetanje z ljudmi v bližini. Desna slušalka deluje tudi kot drsna ploščica, s katero nadzorujemo predvajanje glasbe. V kompletu je poleg polnilnega kabla tudi čvrsta torbica, v katero spravimo slušalke in kable.
Sony MDR-1000X slušalke Foto Staš Ivanc
Vrhunski zvok
Slušalke uporabljajo tehnologijo procesiranja zvoka DSEE HX, za katero pri Sonyju trdijo, da kompresiran zvok (kot je, denimo, zapis mp3) skonvertira skoraj na originalno kakovost. Zvok je preprosto odličen, basi, srednji in visoki toni so uravnoteženi in natančni, pri čemer pa je zvok tako uglajen kot tudi dinamičen. In to velja za brezžično povezavo s predvajalnikom – če jih priklopimo s priloženim kablom, je vse skupaj še malo boljše. Nič čudnega torej, če MDR-1000X prejemajo odlične ocene tako na tehnoloških spletnih portalih kakor v hifi revijah. Poslušanje je udobno, saj 1000X ne stisnejo močno, ampak bolj počivajo na glavi, kar pa še zdaleč ne pomeni, da nam bodo padale z betice. A glavni je vendarle zvok, ki je res impresiven, odstranjevanje hrupa iz okolice pa prav tako.