SPREMENILI BI ZAKON

SPS pred državnim zborom: Hojsovi pozivi k ostrejšim ukrepom jih skrbijo

Želijo si spremembo, ki se nanaša na strožje pogoje za izrek opozoril pred redno odpovedjo.
Fotografija: Minister za notranje zadeve poziva k strožjim ukrepom na shodih, SPS pa pravi, da jih skrbi za varnost policistov. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Minister za notranje zadeve poziva k strožjim ukrepom na shodih, SPS pa pravi, da jih skrbi za varnost policistov. FOTO: Jure Eržen, Delo

Sindikata policistov Slovenije (SPS) je v državni zbor predložil pobudo volivcem za vložitev novele zakona o delovnih razmerjih, ki se nanaša na uveljavitev strožjih in določnejših pogojev za izrek opozoril pred redno odpovedjo delovnega razmerja zaposlenim. »Ocenili smo, da je zdaj zgodovinski trenutek, da spremenimo zakonodajo v korist vseh delavcev in delavk. Nimamo garancije, da nam bo to uspelo, a si nikoli ne bomo mogli očitati, da nismo poskusili,« je dejal Kristjan Mlekuš na novinarski konferenci in dodal, da niso proti pogoju PCT ali PC, a da to ne more biti razlog za poseg v delovno razmerje.  

V SPS pravijo, da njihov predlog prinaša številne rešitve, pobudi pa so dodali tudi več kot 3000 podpisov podpore, kar po njihovem kaže, da ima njihova pobuda široko podporo. Povod za vložitev novele zakona o delovnih razmerjih je bil tudi ukrep Antona Olaja, ki je po protestih junija izrekel trem ljubljanskim vodilnim policistom opozorilo pred odpovedjo. »Delodajalci imajo premočno orožje, s katerim lahko disciplinirajo svoje zaposlene,« je dejal Mlekuš, sami delavci pa da na drugi strani nimajo pravega varstva.


Skrbi jih za varnost policistov


Na vprašanje, kako policisti gledajo na uveljavljanje pogoja PC in ali v policiji že prihaja do premestitev, je odgovoril Mlekuš tako: »Vlada, vodstvi MNZ in policije so dokazali s svojimi dejanji, da gredo samovoljno v neke ukrepe, ki nimajo nobene pravne podlage v zakonih, v ustavi in mednarodnih aktih. Zato tudi ta zakon, da se prepreči morebitno nadaljevanje te samovolje. Kar se tiče pogojev, se je ustavno sodišče izreklo. Presodili so, da posegi v človekove pravice z odloki niso dovoljeni, in upamo, da bo vlada vsaj tokrat to upoštevala.«

O napovedih ministra Hojsa, naj policija omeji in prepove shode, pa Mlekuš pravi: »V SPS nas napovedi po še hujših omejitvah skrbijo in lahko privedejo še do hujših kršitev javnega reda in miru. Treba se je zavedati, da ima množica svojo psihologijo. To je popolnoma jasno, da mora policija ravnati taktno in odgovorno, saj se lahko množica v trenutku obrne proti njej. Potrebna je samo vžigalica in lahko eksplodira. Samo napovedi in pozivi k ostrejši uporabi sile nas skrbijo. Skrbi nas predvsem za varnost policistov, ki nosijo simbole te države in jo branijo. Prepogosto smo namreč tarča jeze državljanov. S takšno odločitvijo bi lahko država zelo ogrozila varnost policistov in policist in za varnost države.« K strpnosti je pozval odgovorne in tudi protestnike. »Vsaka oblika nasilja je nesprejemljiva, policisti pa smo tisti, ki moramo kršitev preprečiti oziroma javni red vzpostaviti, če je ta kršen. Vem, da ljudje pogosto gledajo na policiste kot predstavnike države, a mi samo opravljamo svojo službo in ravnamo kot nam nalaga zakonodaja.«
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije