ODŠKODNINA

Po nedolžnem sedel kar 39 let, zdaj zahteva milijone

Za dolgoletni zapor bo Američan prejel 18,5 milijona evrov odškodnine. Z analizo DNK so v 20 letih osvobodili več kot 350 obsojencev.
Fotografija: Craig Coley je bil leta 1978 po krivem obsojen za dvojni umor. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Craig Coley je bil leta 1978 po krivem obsojen za dvojni umor. FOTO: Reuters

SIMI VALLEY – Mesto Simi Valley bo moralo 71-letnemu Craigu Coleyju plačati 18,5 milijona evrov odškodnine, ker je bil leta 1978 obsojen na dosmrtno ječo brez možnosti pomilostitve za umor nekdanje partnerice Rhonde Wich in njenega štiriletnega sina Donalda, ta so mrtva našli v njunem apartmaju. Ves čas je vztrajal, da je nedolžen, a so ga oprostili šele leta 2017, ko je takratni kalifornijski guverner Jerry Brown izdal ukaz za izpustitev, potem ko so ga oprali krivde dokazi DNK. »Čeprav ne obstaja znesek, ki bi lahko popravil krivico, ki se je zgodila gospodu Coleyju, je ta pogoditev vseeno pravična poteza, tako zanj kot za našo skupnost,« je dejal župan Eric Levitt.

Coley je bil v zaporu 39 let, kar je najdaljša doba, kar jih je kdaj presedel pozneje dokazano nedolžni. Po osvoboditvi je nagovoril
Mesto Simi Valley City je na obrobju Los Angelesa. FOTO: FB
Mesto Simi Valley City je na obrobju Los Angelesa. FOTO: FB
policiste o zbiranju dokazov, prav tako se je sestal s starši zapornikov, ki vztrajajo pri svoji nedolžnosti. Na prostost mu je pomagal nekdanji detektiv Mike Bender, ki je po treh desetletjih pregledal njegov primer in opazil vrsto nepravilnosti. »Craigovo sporočilo je, nikoli ne obupajte,« je dejal Mike. Od leta 1989, ko so se analize DNK izboljšale, so v ZDA osvobodili več kot 350 po krivem obsojenih ljudi. V povprečju so sedeli 14 let. Coley si je z odškodnino kupil dom ter začel obiskovati kraje, ki jih nikoli ni videl. Prav tako bo aktivno pomagal tistim, ki so po krivem obsojeni.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije