PROTOKOLI OBLAČENJA

Ksenija Benedetti o tatuju šefinje državnega zbora, ki je vznemiril javnost (FOTO)

Je predstavnica ljudstva prestopila mejo spodobnega oblačenja?
Fotografija: Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela varuha človekovih pravic Petra Svetino z ne najbolj posrečeno obleko. FOTO: Voranc Vogel, Delo
Odpri galerijo
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela varuha človekovih pravic Petra Svetino z ne najbolj posrečeno obleko. FOTO: Voranc Vogel, Delo

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je nedavno na družbenih omrežjih dvignila veliko prahu, ko je v prostorih državnega zbora razgalila svojo veliko tetovažo na levi rami. Za sprejem gosta je izbrala obleko brez rokavov, kar je še dodatno podžgalo kritike njenega stila, da je šla z izborom vendarle predaleč, upoštevaje funkcijo, ki jo ima v državi.

Predsednica državnega zbora ima vsaj tri tetovaže – na ramenu, hrbtu in nartu. FOTO: zaslonski posnetek
Predsednica državnega zbora ima vsaj tri tetovaže – na ramenu, hrbtu in nartu. FOTO: zaslonski posnetek
Odzivi na družbenih omrežjih so različni: medtem ko ji nekateri očitajo nedostojnost, drugi poudarjajo druge, profesionalne, vrline, ki jih ima. Postavlja pa se vprašanje, ali je predstavnica ljudstva prestopila mejo spodobnega oblačenja in ne nazadnje, ali bi se morala oblačiti strogo po protokolu.

Z vprašanjem smo se obrnili na dolgoletno vodjo protokola Ksenijo Benedetti, ki meni, da je s sprejemom določene funkcije vendarle treba razmisliti o primernosti obleke, a da je pomembno tudi, kaj človek nosi v glavi in ne na glavi. Torej sta pomembna videz in vedenje.

Na nosu ima lepotni dodatek – uhanček oziroma pirsing v obliki 'diamantne' bunkice. FOTO: zaslonski posnetek
Na nosu ima lepotni dodatek – uhanček oziroma pirsing v obliki 'diamantne' bunkice. FOTO: zaslonski posnetek
»Obleka ne naredi človeka, naredi pa vtis, pa če si to priznamo ali ne. S sprejemom določene funkcije je treba razmisliti tudi o tako imenovanih postranskih zadevah, kot sta videz in obleka. Sama sem pristaš večje svobode v oblačenju na vseh področjih, a nekje je neka meja, ki je ni varno prestopiti, kadar je nekdo na državniški funkciji. Žal je percepcija javnosti lahko zelo različna. Marku Zuckerbergu nihče ne gleda pod prste, v kaj se oblači, a tudi on si je nadel obleko in kravato, ko je odšel v ameriški kongres. Tudi pri videzu je torej treba vedeti, kdo, kdaj, kaj in kako. Preden postavim piko, pa naj spomnim na izjavo danske kraljice, ki je ob obisku v Sloveniji na razburjanje v zvezi s klobuki odgovorila: 'Ni važno, kaj je na glavi. Važno je, kaj je v njej.'«

image_alt
Ksenija Benedetti: Skrivala sem ga, da me ne bi čudno gledali

Urška Klakočar Zupančič je sicer ljubiteljica tetovaž in uhančkov. Ima preluknjan nos, hkrati pa njeno telo krasijo vsaj tri tetovaže – na ramenu, hrbtu in nartu. Tudi Benedettijeva priznava, da je ljubiteljica tetovaž. Ima tri, eno pa na zapestju še iz časa, ko je bila vodja protokola. Kako to, da je nismo opazili? »V prejšnjem poklicu tatuja nisem kazala, ker bi to po nepotrebnem dvignilo marsikatero obrv in bi bilo neprimerno. Poznam kar nekaj funkcionarjev Republike Slovenije, ki so tetovirani, a njihovega tatuja ne boste videli. Žal ima naša družba še vedno zadržke do tega. Sicer vedno manj, a še vedno,« meni Benedettijeva, ki je ves čas službenih obveznosti, zlasti poleti, poslikavo na zapestju uspešno zakrivala z zapestnico.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije