PREHRANA IN ZDRAVJE

Ne le siti, tudi zdravi

Sodobni pogledi na dietetiko obravnavajo hrano kot terapijo in gredo z roko v roki z medicino. Prehrana pa ima še večji pomen, ko zbolimo, zato ima dietetika tako pomembno vlogo.
Fotografija: Nutricionisti opozarjajo, da lahko s hrano izboljšamo bolezensko stanje. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Nutricionisti opozarjajo, da lahko s hrano izboljšamo bolezensko stanje. FOTO: Getty Images/istockphoto

Pri vsaki bolezni je prehrana zelo pomembna. S pravilno prehrano zagotavljamo normalno rast in razvoj, bolniki obvladujejo bolezen, ohranjajo zdravje in preprečujejo posledice bolezni,« pravi Nataša Trtnik, predsednica Strokovnega združenja nutricionistov in dietetikov. »Prehrana ne sodeluje samo pri procesu zdravljenja in obvladovanja bolezni, temveč lahko z ustrezno prehrano veliko naredimo na preventivnem nivoju. Predvsem pri preprečevanju srčno-žilnih boleznih ali sladkorne bolezni lahko s pravilno prehrano in redno telesno aktivnostjo naredimo veliko sami,« še doda.

Načela sodobne dietetike se vse bolj uveljavljajo tudi pri prehranjevanju v bolnišnicah. To pomeni, da ne gre le za oskrbo s hrano, temveč za prehransko terapijo. Sodobna dietetika gre z roko v roki z medicinsko obravnavo in upošteva bolnikovo bolezensko stanje in počutje. »Cilj prehranske podpore je, da se bolniku zagotovi optimalni energijski in hranilni vnos hrane z namenom vzdrževanja normalnega prehranskega stanja oziroma celo izboljšanja,« pravi Trtnikova.

Nutricionistika se vedno bolj bliža medicini. FOTO: Jože Suhadolnik
Nutricionistika se vedno bolj bliža medicini. FOTO: Jože Suhadolnik

Smernice v dietetiki

Še nedavno je bila prva misel pri prehrani bolnika s sladkorno boleznijo upoštevanje strogih diet, prepoved uživanja določenih vrst živil, še posebno slaščic in sladkorja, sodobne prehranske smernice pa ne zapovedujejo strogih diet z razdelitvijo živil na prepovedane in dovoljene, pravi sogovornica. »Danes govorimo o priporočljivih in manj priporočljivih živilih, pri čemer lahko s skrbnim načrtovanjem obrokov, uravnoteženo prehrano in metodo štetja ogljikovih hidratov bistveno vplivamo na obvladovanje sladkorne bolezni.«

Ker je bolezenskih stanj vse več, prav tako po vsem svetu narašča število bolnikov s kroničnimi boleznimi, kot je na primer sladkorna bolezen, kjer prehrana igra pomembno vlogo, prav tako je ustrezna prehrana pomembna pri pripravi bolnikov na operativne posege, so tudi priporočila prehranskih strokovnjakov in dietetikov usmerjena in prilagojena tem potrebam. »V prihodnosti se pričakuje naraščanje števila diet pri posameznih alergijah, prehranskih preobčutljivostih, narašča število sladkornih bolnikov. Vedno več je tudi pridruženih bolezenskih stanj, kjer se iz prehranskega vidika zahteve izključujejo,« pravi Trtnikova.

Ne nasedajte novodobnim dietam

Tudi po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je zdrava prehrana tisti del zdravega življenja, ki človeka krepi, preprečuje bolezni in vpliva na visoko delovno storilnost. To je vsekakor razlog več, da vse več pozornosti namenjamo varovanju zdravja z upoštevanjem sodobnih prehranskih priporočil. Predvsem mora biti urejena, načrtovana in enakomerno razporejena skozi ves dan, pravi tudi sogovornica.

Bolnišnična hrana ne sme biti le hrana, ampak tudi terapija. FOTO: Getty Images/istockphoto
Bolnišnična hrana ne sme biti le hrana, ampak tudi terapija. FOTO: Getty Images/istockphoto

V jedilnik je treba vključiti kakovostne beljakovine tako živalskega kot rastlinskega izvora, kakovostne maščobe, polnozrnate ogljikove hidrate, ki so dober vir prehranske vlaknine, dovolj sadja in predvsem zelenjave, ki je običajno ne zaužijemo dovolj. Pomembna je tudi zadostna hidracija, pri čemer pijmo vodo in nesladkan čaj. Poleg ustreznega izbora živil je bistvena količina posamezne hrane in redna telesna dejavnost.

»Prehranjujemo se sezonsko in ohranjajmo zdravo pamet ter ne zapadajmo v skrajne novodobne diete, če zanje ni medicinskega predpisa, ki jih lahko slišimo od prijatelja ali preberemo na internetu,« še svetuje Nataša Trtnik.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije