SEČ

Lahko je tudi moder: razkrivamo, kaj vpliva na barvo in vojn urina

Pri zdravem človeku je urin običajno bister, slamnato rumen in ima značilen vonj; na barvo in vonj vplivajo prehrana, nekatera zdravila in bolezenska stanja
Fotografija: Urin razkrije marsikaj. FOTO: Lothar Drechsel/Getty Images
Odpri galerijo
Urin razkrije marsikaj. FOTO: Lothar Drechsel/Getty Images

Urin ali seč je produkt delovanja ledvic. Z njim se iz telesa izločajo odpadne snovi. Zdrav odrasel človek izloči od 1,5 do 2 litra seča na dan, količina je odvisna od količine tekočine, ki jo popijemo, nekaterih zdravil in bolezni. Zdrav človek izloči več seča, če več pije, oziroma manj, če pije manj; potreba po uriniranju se pojavi, ko se v sečnem mehurju nabere približno 200 ml seča.

Če je spijemo veliko, bo imel urin vonj po kavi. FOTO: Oksix/Getty Images
Če je spijemo veliko, bo imel urin vonj po kavi. FOTO: Oksix/Getty Images

Urin je že dolgo pomembna diagnostika pri odkrivanju bolezni in stanj. Pri zdravem človeku je običajno bister, slamnato rumen in ima značilen vonj. A urin je lahko tudi druge barve, strokovnjaki pa v tem prepoznajo marsikaj, od vnetja sečil do nosečnosti. Na barvo in vonj vplivajo prehrana, nekatera zdravila in bolezenska stanja. Vemo, na primer, da je bolj rumen, skorajda oranžen, ko pijemo manj, ne le barva, tudi vonj bo drugačen, bolj intenziven.

Če ne pijete dovolj, bo koncentracija sečnine oziroma sečne kisline večja, to pa pomeni močnejši vonj po amonijaku. Temno rumen urin lahko pomeni tudi uporabo prehranskih dopolnil ali hrane, ki vsebuje veliko betakarotena, denimo korenje. Lahko pa so za barvo krive težave z jetri, hepatitis, zlatenica, tudi slabokrvnost. Če ga spremlja močan vonj, lahko kaže na težave s trebušno slinavko. Če je rdeč ali roza, kaže, da smo jedli rdečo peso, drugače je, če v njem opazimo kri: ker to lahko kaže na resnejše stanje, nemudoma obiščemo zdravnika, mesto krvavitve je lahko kateri koli del sečil, od ledvic do sečnice, vzroki so lahko vnetne bolezni, tumorji, kamni, poškodbe.

Ste vedeli, da je lahko urin tudi zelen?

Navadno so za to krivi šparglji, nanje nas opozori tudi močan vonj pri lulanju, in druga živila, ki vsebujejo naravno zeleno barvilo. Če je prehodnega značaja, tako kot pri rdeči pesi, ni razloga za skrb, če vztraja, pokličimo zdravnika. Tudi moder je lahko, barva je običajno posledica hrane ali zdravil, določenih diuretikov in antibiotikov, ki vsebujejo modra barvila.

Neprijeten vonj pri uriniranju bomo zaznali tudi po uživanju česna, brstičnega ohrovta, živil, bogatih z beljakovinami. Če ste popili precej kave, vas bo na to z vonjem opozoril tudi urin. Če je rjav, lahko kaže na hepatitis, tudi cirozo. Na vnetje sečil opozarja moten urin, poleg tega je lahko prisoten pekoč občutek med uriniranjem in bolečine v spodnjem delu trebuha. Če ste ves čas žejni, utrujeni, lulate pogosto in ima urin sladkoben vonj, imate morda sladkorno bolezen. 

Rdeča pesa ga obarva rdeče. FOTO: GULIVER/Getty Images
Rdeča pesa ga obarva rdeče. FOTO: GULIVER/Getty Images

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije