Boj z dlakami

Čezmerna poraščenost lahko prizadene ženske in moške v vseh življenjskih obdobjih.
Fotografija: Dlačice na obrazu so pogosto vir kompleksov. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Odpri galerijo
Dlačice na obrazu so pogosto vir kompleksov. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Čezmerna poraščenost je kot na drugi strani plešavost motnja v rasti dlak, ki pesti tako moške kot ženske. Tako pri prvi kot drugi težavi pomoč terapevta oziroma strokovnjaka največkrat poiščemo zaradi estetskega vidika.

Čezmerna poraščenost je še posebno moteča za ženske. Kot pravi specialistka dermatovenerologije mag. prim. Metka Adamič, dr. med., se pri ženskah najpogosteje pojavlja, kadar imajo preveč androgenih, torej moških hormonov ali pa so njihovi dlačni koreni preobčutljivi za sicer normalne vrednosti androgenih hormonov. Vzroki za to so lahko različni. »Do povečanega izločanja moških hormonov lahko pride pri raznih bolezenskih stanjih, kot so motnje v delovanju nadledvičnih žlez, motnje v delovanju jajčnikov, zaradi napak v metabolizmu oziroma pretvarjanju androgenih hormonov, ali pa so vzrok tumorji, ki izločajo androgene hormone,« razloži Adamičeva in doda, da je običajno najprej treba ugotoviti vzrok pojačane dlakavosti in preveriti, ali jo spremljajo tudi motnje v menstrualnem ciklusu. »Če gre za tumor, ga je treba na primeren način odstraniti. Preostale netumorske vzroke se običajno zdravi z zdravili, ki lahko preprečujejo delovanje androgenih hormonov na dlačne korene, ali pa z estrogenimi hormoni. Na ta način lahko upočasnimo rast dlak.«



Visokoenergetske svetlobne naprave so lahko nevarne in vodijo do trajnih neželenih posledic, če se znajdejo v rokah neizkušenih in premalo izobraženih terapevtov.  FOTO: Getty Images/iStockphoto
Visokoenergetske svetlobne naprave so lahko nevarne in vodijo do trajnih neželenih posledic, če se znajdejo v rokah neizkušenih in premalo izobraženih terapevtov.  FOTO: Getty Images/iStockphoto
Čezmerna poraščenost je lahko tudi nadloga moških. »Lahko gre za hipertirozo oziroma prekomerno dlakavost, ki je prirojena ali pridobljena. Na primer povzročena z zdravili ali simptomatsko kot eden od vidnih znakov pri nekaterih boleznih – porfiriji, malnutriciji, motnjah v delovanju žlez z notranjim izločanjem.« Drugi primer je hirzutizem, gre za androgeno povzročeno poraščenost moškega tipa pri ženskah, in je ravno tako zunanji znak nekaterih bolezenskih stanj, predvsem bolezni žlez z notranjim izločanjem, pravi Adamičeva. »Takšna poraščenost lahko nastane tudi kot stranski učinek delovanja nekaterih zdravil, kot so androgeni hormoni, anabolni hormoni, kontracepcijska sredstva, zdravila z učinkovinami minoksidil, streptomicin, penicilamin. Lahko nastane tudi iz neznanega vzroka ali v sklopu nekaterih bolezenskih stanj, ki jih imenujemo sindromi,« pojasni sogovornica in doda, da tretji primer čezmerne poraščenosti imenujemo virilizem, pri katerem se pridružijo še nekateri drugi znaki motenega delovanja žlez z notranjim izločanjem.

Pomoč dermatologa

Tudi moški poiščejo pomoč dermatologa zaradi moteče poraščenosti. FOTO: Guliver/Getty Images
Tudi moški poiščejo pomoč dermatologa zaradi moteče poraščenosti. FOTO: Guliver/Getty Images
Dermatologa največkrat obiščemo zaradi estetskih razlogov; za ženske je neželena in neprijetna poraščenost pod pazduhama, na golenih, podlahteh, v predelu t. i. bikini linije, tudi dlačice na obrazu so pogosto zelo moteče ter so lahko vir globljih kompleksov. Nekatere moške motijo dlačice na prsnem košu in po hrbtu. Dermatologi svetujejo odstranitev dlak, ki je lahko tudi trajna; to dosežemo na dva načina, pravi Adamičeva. »Posamične dlake lahko odstranjujemo z elektroepilacijo, pri kateri z elektrodo obdelamo pravzaprav sleherni lasni folikel. V zadnjih 23 letih lahko trajno odstranitev dlak dosežemo s specifičnimi laserji, intenzivno pulzno svetlobo ter nekaterimi drugimi visokoenergetskimi tehnologijami, največkrat v kombinaciji z že omenjenima svetlobnima viroma,« pravi Adamičeva in opozori, da je treba vedeti, da so vse te visokoenergetske svetlobne naprave lahko nevarne in vodijo do trajnih neželenih posledic, če se znajdejo v rokah neizkušenih in na tem področju premalo izobraženih terapevtov. Zato je pomembno, da se pred odstranitvijo neželenih dlak na telesu pogovorimo s strokovnjakom, torej dermatologom. Zdravnik bo pred načrtovanim odstranjevanjem najprej izključil bolezenska stanja. Če jih bo potrdil, bo posameznika primerno zdravil ali poslal v nadaljnjo diagnostično obdelavo in ustrezno zdravljenje k drugim specialistom, odvisno od ugotovljenega bolezenskega stanja.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije