PES

Opekline zaradi soli

Pse med zimskimi radostmi zavarujmo, tačke jim zaščitimo z ustreznimi mazili, nujna je nega po sprehodu.
Fotografija: Sneg je tudi kužkom v veliko veselje. FOTO: Krisztian Juhasz/Getty Images
Odpri galerijo
Sneg je tudi kužkom v veliko veselje. FOTO: Krisztian Juhasz/Getty Images

Kakor ljudje se tudi naši štirinožni prijatelji nadvse razveselijo snežne odeje in norčavosti med snežinkami, še tisti lenobni in starejši se v čarobni belini razživijo in pokažejo mladostno energijo. A pozor, tudi sneg skriva pasti, ki so lahko za psa škodljive in nevarne, zato se na zimske radosti velja nekoliko pripraviti.

Ob prihodu domov jih obrišemo do suhega in jim omogočimo počitek na toplem. FOTO: Kozorog/Getty Images
Ob prihodu domov jih obrišemo do suhega in jim omogočimo počitek na toplem. FOTO: Kozorog/Getty Images
Velika nevarnost, ki preži na pasje tačke, je sol, s katero so prekriti ceste in pločniki. Pri dolgotrajnem stiku se lahko psu zaradi kemikalij vnamejo blazinice, pojavijo se lahko celo opekline, na kar kuža opozarja s šepanjem. Temu se seveda lahko izognemo s sprehodom po zasneženih površinah oziroma tistih, ki jih niso solili, a predvsem v mestu je to tako rekoč nemogoče. Preventiva in poznejša nega sta torej nujni, da kužku prizanesemo z nelagodjem in vnetjem: sol je namreč nevarna tudi zato, ker jo kuža lahko poliže, ko si očisti tačke, a pri tem zaužije nevarne strupe, ki se jim vsekakor velja izogniti.

Tačke zato zaščitimo z ustreznimi mazili, ki jih dobimo v bolje založenih prodajalnah ali pri veterinarju, po sprehodu pa jih temeljito umijemo in spet namažemo z negovalno kremo z vazelinom.


Našemu živalskemu prijatelju lahko preglavice delajo tudi snežne kepice, ki se nabirajo med prsti: najbolje je, da mu še pred zimo skrajšamo dlako, a ne preveč, da ne bi olajšali vdora soli in peska za posipanje, dlaka ne nazadnje pomembno varuje, blaži pa tudi ureznine, ki so lahko posledica hoje po zaledenelih površinah. Kužke, ki imajo z zimskimi razmerami slabe izkušnje in so občutljivejši, zavarujemo s posebnim obuvalom, na katero se mora navaditi, naše potrpljenje je pri tem izjemno pomembno.

Obvarujmo ga tudi pred sredstvi proti zamrzovanju oziroma antifrizu, ki imajo za psa prijeten vonj in sladek okus, a je vsebina izjemno strupena, celo smrtonosna! Antifriz naj bo tako daleč od dosega smrčkov, psom ne pustimo v bližino avtomobilov ali pa v garažo, da ne bo ostankov sredstva polizal s tal.


Čeprav se zimskih norčij vsi veselimo, pa ne pozabimo, da nizke temperature niso primerne za vse pasme in vsako starost psa. Sploh tisti z zelo kratko dlako, brez podlanke, mladički, starejši in tisti, ki okrevajo, potrebujejo dodatno zaščito pred mrazom, denimo nepremočljiv plašček. Ta je primeren tudi za pse, ki živijo v ogrevanih prostorih, nenaden prehod v zimske temperature pa je lahko zanje velik šok, dodatna plast bo tako olajšala spremembo.

Tudi sicer velja sprehod pri izjemno nizkih temperaturah časovno omejiti, kuža pa se mora ves čas gibati. Ob prihodu domov ga obrišemo do suhega in mu omogočimo počitek na toplem. Pozimi mu privoščimo bolj kalorično hrano oziroma okrepimo obroke, saj kuža v tem letnem času porabi več energije. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije