Poskrbimo za senco

Da bo tudi ob vročih dneh na balkonu ali terasi prijetno, je dobro investirati v senčnik, jadro ali tendo; izbira je velika, pazimo tudi na estetsko ujemanje z okolico
Fotografija: Senčniki so cenovno najugodnejša in najpreprostejša rešitev. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Senčniki so cenovno najugodnejša in najpreprostejša rešitev. FOTO: Getty Images

Čeprav ni lepšega kot preživljanje prostih popoldnevov in sončnih koncev tedna na balkonu ali vrtu pred hišo, pa je veselja lahko kmalu konec, če prostor za druženje ni ustrezno zaščiten pred soncem. Še posebno v urbanih središčih se kamen ali beton hitro močno segrejeta ter tako prispevata k še bolj zadušljivemu in vročemu ozračju. Obstaja precej rešitev, kako zunanji prostor zaščititi pred pripeko, treba je le izbrati pravo, torej takšno, ki bo cenovno najustreznejša in hkrati estetsko najprimernejša za nas. Za podnajemnike ali tiste, ki nameravajo v kratkem zamenjati domovanje, je seveda najboljša izbira prostostoječi senčnik, ki ga lahko ob selitvi vzamejo s seboj. Izbira senčnikov je res bogata, tako glede barve kot velikosti, in vsakdo bo našel kaj zase.

Kasetne tende so za več sezon. FOTO: Getty Images
Kasetne tende so za več sezon. FOTO: Getty Images

Treba pa je investirati še v podstavek, ki naj bo dovolj velik in težak, da se senčnik ne bo podiral. Senčniki imajo še eno prednost – ker so prenosljivi, jih lahko poljubno prestavljamo in tako sledimo soncu ali pa jih prestavimo z enega dela vrta na drugega ter si senco naredimo tam, kjer nam najbolj ustreza. V tem primeru je dobro izbrati podstavek na kolesih, ki bo prenašanje močno olajšal, če nameravamo imeti senčnik vedno na istem mestu, pa lahko izberemo tudi takšnega brez koles.

Za senčenje balkonov ali teras so primerne tudi tende, ki se pritrdijo na steno. Tudi izbira teh je zelo velika, ker pa so trajne in dražje od senčnikov, je treba nekoliko bolje premisliti, kakšno izbrati. Dobro je upoštevati lego, predvsem vetrovna območja znajo povzročati težave, če tende niso primerno izbrane. Ker gre za neke vrste podaljške hiš, je treba upoštevati tudi estetski vidik. Enako kot denimo ograje so kot modni dodatki, ki lahko pročelje in okolico oplemenitijo ali pa povsem uničijo. Na voljo so navadne, polkasetne, kasetne in krožne; med seboj se razlikujejo po videzu in načinu shranjevanja platna. Navadne so najbolj izpostavljene, saj tudi ko jih zložimo, niso zaščitene pred soncem in dežjem, zato je njihova življenjska doba krajša. Najdaljšo imajo vsekakor kasetne, ki pa so nekoliko dražje, a dolgoročno se bo investicija povrnila, saj jih ne bo treba prepogosto menjavati ali obnavljati, zložene so namreč skrite v kaseti in tako dobro zaščitene.

Zadnje čase so v modi jadra. FOTO: Katarzyna Bialasiewicz/Getty Images
Zadnje čase so v modi jadra. FOTO: Katarzyna Bialasiewicz/Getty Images

Zadnja leta so vse bolj priljubljena senčila v obliki jader. Ta so res videti moderno in posebno, a posebno učinkovita in praktična niso. Ob močnejšem vetru ali nalivu jih je treba namreč zložiti in spraviti, kar je zamudno in pogosto nadležno. Je pa prednost jader to, da ne zavzamejo tako rekoč nobenega prostora na terasi ali balkonu, saj se jih lahko naveže na bližjo ograjo, žleb, drog ali kar je pač takšnega pri roki. Jadra so lahko trikotna ali kvadratna, za piknike ali obisk plaže pa jih lahko z malo spretnosti naredimo kar sami. Potrebujemo trše platno, ki ne bo prepuščalo sončne svetlobe, vanj pa na vsakem vogalu izrežemo luknjo, skozi katero bomo napeljali vrv. Poiščemo štiri stebre ali dovolj trdne drevesne veje, ki naj si stojijo nasproti, ter nanje pritrdimo vrvi, pri tem pa poskrbimo, da bodo tako vrvi kot platno dobro napeti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije