ZAŠČITITE SE

Okužba po strastni noči

Ko se boste na morju med rjuhami predajali strastem z znancem ali popolnim neznancem, poskrbite za zaščito: le tako se boste izognili okužbi s spolno prenosljivimi boleznimi.
Fotografija: Obvezen del potovalne lekarne naj bodo tudi kondomi. FOTO: Shutterstock
Odpri galerijo
Obvezen del potovalne lekarne naj bodo tudi kondomi. FOTO: Shutterstock

Poletje je čas, ko veliko Slovencev dopust preživi v katerem od domačih ali tujih obmorskih letovišč. Ni lepšega kot ležanje na plaži, osvežitev v morju, opazovanje vročih teles. Vse lahko hitro preraste v spogledovanje, flirtanje, romantično večerjo in se konča s skokom med rjuhe. Poletne avanture pač prinašajo mesene užitke. Ob vrnitvi domov pa lahko posameznikom pokvarijo življenje, a ne samo na kratki, ampak tudi dolgi rok. Če se pri poletnem ljubimkanju nismo zaščitili (s kondomom), lahko tvegamo spolno prenosljive okužbe (SPO). To mora imeti v mislih vsak, ne glede na to, ali bo odnos heteroseksualen ali homoseksualen, četudi moški, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM), še vedno veljajo za najbolj ranljivo skupino. Virusi in druge bolezni, ki se prenašajo s spolnimi odnosi, ne izbirajo. Kondom je tako treba uporabljati vse od začetka pa do konca spolnega odnosa (vaginalnega, oralnega in/ali analnega).

Več sifilisa in gonoreje

Ko govorimo o SPO, večina najprej pomisli na virus HIV, ki pa zaradi učinkovitih zdravil ne pomeni več smrtne obsodbe. Zdravila zaustavijo napredovanje bolezni in imunskemu sistemu omogočijo, da se obnovi; ob rednem jemanju je pričakovana življenjska doba bolnikov s HIV podobna pričakovani življenjski dobi v splošni populaciji. Drugače je, če se ne zdravimo: povprečno preživetje po diagnozi okužbe s HIV je le od 10 do 12 let. Zato je izjemnega pomena testiranje, saj boste, če ste se okužili, preprečili virusu nadaljnje uničevanje imunskega sistema in prehod v zadnjo, že napredovalo okužbo s HIV, aids.
Pri seksu vedno najprej pomislite na zaščito.  FOTO: Shutterstock
Pri seksu vedno najprej pomislite na zaščito.  FOTO: Shutterstock


A seveda to ne pomeni, da se lahko brezskrbno odločamo za tvegane spolne odnose. Ker je ravno zaradi zdravil strah pred HIV nekoliko izginil, je uporaba kondomov manj redna, zaradi česar so se začele povečevati okužbe s sifilisom in gonorejo, ki sta v medicinski klasifikaciji opredeljeni kot klasični SPO. Kot so nam pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), so v prvem četrtletju letošnjega leta (od 1. januarja do 31. marca 2018) prejeli osem prijav novih diagnoz okužbe s HIV, 47 prijav gonoreje in 13 prijav zgodnjega sifilisa. Med njimi je bilo, kot nadaljujejo, nesorazmerno veliko MSM. "Med 41 prijavljenimi primeri gonoreje pri moških smo kar za 20 moških prejeli tudi podatek, da so v zadnjih treh mesecih pred postavitvijo diagnoze imeli spolne odnose z moškimi," so dodali.

V enakem obdobju lani so prejeli devet prijav novih diagnoz okužbe s HIV, 16 prijav gonoreje in šest prijav zgodnjega sifilisa. Slednja se lahko pozdravi. Prvi znak okužbe s sifilisom je pojav čvrste bulice na mestu, kjer je bil spolni stik z okuženo osebo (spolovilo, usta, zadnjik). Iz nje nastane neboleča razjeda s čvrstimi robovi. Pri gonoreji se pri moških pojavi rumenkast izcedek iz sečnice in se spremeni v gost gnojni izcedek temno rumene barve. Pri ženskah najpogosteje pride do akutnega vnetja materničnega vratu in sečnice, po navadi do 10 dni po okužbi.
Ne bojte se testiranja.  FOTO: Shutterstock
Ne bojte se testiranja.  FOTO: Shutterstock

Večni genitalni herpes

Pogosta je tudi okužba z genitalnim herpesom. Povzročata jo virusa herpes simpleksa, najpogosteje tisti tipa 2 (HSV-2), lahko pa tudi tipa 1 (HSV-1), ki ga poznamo kot povzročitelja herpesa na ustnici. Na mestu, kjer je virus vstopil v telo, se po približno enem tednu pojavi rdečina, na kateri nastanejo mehurčki, napolnjeni z bistro, vodeno tekočino. Mehurčki počijo in za seboj pustijo zelo bolečo razjedo, ki se zaceli in v tednu ali dveh prekrije s krasto. Pri ženskah se ob tem pojavijo tudi skelenje in srbenje v predelu spolovila ter izcedek iz nožnice. Pri moških se lahko pojavi vlečljiv izcedek iz sečnice. Genitalnega herpesa ne moremo pozdraviti, okužba vztraja vse življenje in lahko povzroča vnovične zagone simptomov in znakov.

S spolnim odnosom se lahko okužite tudi z virusom hepatitisa B in C. Okužba najpogosteje poteka brez bolezenskih simptomov in znakov, tako da se je okuženi večinoma sploh ne zaveda. Hepatitis C je mogoče pozdraviti, če ga odkrijemo zgodaj. Najboljši način za preprečitev hepatitisa B je cepljenje. Cepiva, ki bi ščitila pred hepatitisom C, ni. Ker lahko v primeru nezdravljenja utrpite tudi cirozo jeter ali celo popolno odpoved delovanja jeter, ne gre za nedolžno okužbo. Zato je nujno, da v primeru tveganih spolnih odnosov opravite testiranje ter se, če ste okuženi, začnete čim prej zdraviti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije