FERMENTIRANO MLEKO

Kefir velja za eliksir mladosti

Fermentirano mleko se je v prehrani človeka pojavilo že zelo zgodaj, menda so izdelke iz njega ljudje uživali celo prej kot sveže mleko.
Fotografija: Jogurt lahko pripravimo sami. FOTO: Pong-photo9/Getty Images
Odpri galerijo
Jogurt lahko pripravimo sami. FOTO: Pong-photo9/Getty Images

Med fermentirane mlečne izdelke, ki med prehranskimi strokovnjaki veljajo za zdrava in priporočljiva živila, spadajo jogurt, kislo mleko, kefir, sirotka, pinjenec in skuta, največ pa danes segamo po jogurtih v najrazličnejših izvedbah.

Kozje mleko in izdelki iz njega so vse bolj priljubljeni. FOTO: Miladrumeva/Getty Images
Kozje mleko in izdelki iz njega so vse bolj priljubljeni. FOTO: Miladrumeva/Getty Images

Navadnemu se na trgovskih policah pridružujejo številne sladke različice, predvsem sadne, čokoladne in vaniljeve, jogurtom pa dodajajo še druge okuse in arome. Ker vemo, da se v industrijsko pripravljenih živilih skriva nemalo umetnih snovi in sladkorjev, je nedvomno bolje, če kupujemo navadnega in ga sami zmešamo s poljubnimi dodatki, svežim ali zamrznjenim sadjem, čokolado v prahu, če nas popade želja po sladkem, pa mu dodamo žlico marmelade.

Jogurt nastane s pomočjo izbranih mlečnokislinskih bakterij v procesu fermentacije mleka, v katerem se del laktoze spremeni v mlečno kislino. V industrijski pridelavi fermentacijo mleka sprožijo s pomočjo različnih starter kultur, kot so Bifidubacterium bifidum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus. Jogurtu podobno je kislo mleko, ki ga lahko pripravimo tudi sami. Preprosto pustimo na sobni temperaturi sveže, neprekuhano mleko, ki se bo približno v enem dnevu skisalo, tako da bo primerno za uživanje. Naj povemo, da to ne bo uspelo s homogeniziranim mlekom, ki se bo skisalo, vendar ne bo užitno.

Posebno mesto med čislano trojico jogurt, kislo mleko in kefir zaseda prav slednji, saj velja za pravi eliksir mladosti. Vsebuje številne koristne bakterije, od drugih fermentiranih mlečnih izdelkov pa se razlikuje po tem, da nastane s pomočjo kvasovk, ki jih mleku dodajajo v procesu fermentacije.

Največ fermentiranih mlečnih izdelkov naredijo iz kravjega mleka, so pa med potrošniki vse bolj priljubljeni jogurti iz kozjega iz ovčjega. Vse tri omenjene vrste fermentiranega mleka uživamo praviloma sveže, najboljši so dobro ohlajeni. Vsak od njih ima svoj specifični okus, za vse pa velja, da jih lahko z različnimi dodatki pripravimo v sladki ali slani različici. Dodajamo jim zmečkano sadje ali naribano zelenjavo, v iztekajočem se poletju se še kako prileže dobro ohlajen jogurt s kumarami, česnom in zelišči.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije