Vlada odstopila, predsednik: Želim se vam zahvaliti

»Ko bodo ta dopolnila sprejeti, se ne bo spremenila samo vrsta členov ustave, temveč ravnotežje moči, predvsem med izvršilno, zakonodajno in pravosodno vejo oblasti,« je dejal Medvedjev.
Fotografija: Ruski predsednik Vladimir Putin in premier Dmitrij Medvedjev. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Ruski predsednik Vladimir Putin in premier Dmitrij Medvedjev. FOTO: Reuters

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je danes sporočil, da je njegova vlada odstopila. Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tem predlagal vrsto ustavnih sprememb, ki bi okrepile vlogo ruskega parlamenta. 

Medvedjev je na seji vlade dejal, da bodo predlogi ustavnih dopolnil znatno spremenili ravnotežje moči v državi, zato vlada v trenutni sestavi odstopa, poroča ruska tiskovna agencija Tass. »Ko bodo ta dopolnila sprejeta, se ne bo spremenila samo vrsta členov ustave, temveč ravnotežje moči, predvsem med izvršilno, zakonodajno in pravosodno vejo oblasti.«

Zahvala vladi

»V tem kontekstu je očitno, da moramo mi kot vlada dati predsedniku države možnost, da sprejme vse potrebne odločitve v teh razmerah. Zato se mi zdi prav, da vlada odstopi,« je še dejal Medvedjev. Putin pa je povedal: »Želim se vam zahvaliti za vse opravljeno delo v tej fazi našega skupnega dela in želim izraziti zadovoljstvo z doseženimi rezultati. Ni bilo narejeno vse, a delo se nikoli ne konča.«

Putin je vladi naložil, naj opravlja delo do imenovanja novega kabineta. Napovedal je še, da bo uvedel položaj namestnika vodje ruskega varnostnega sveta, na katerega bo imenoval Medvedjeva.

Prihaja referendum

Putin je danes v letnem nagovoru v parlamentu predlagal spremembe ruske ustave, s katerimi bi povečali pristojnosti parlamenta. Ob tem je napovedal, da bodo o predlogih odločali državljani na referendumu. »Menim, da je nujno izvesti glasovanje državljanov o celotnem svežnju predlaganih dopolnil ustave.« Kdaj bi izvedli referendum, ni povedal. »Močno in bogato Rusijo bomo lahko zgradili samo na osnovi spoštovanja javnega mnenja. Skupaj bomo življenje zagotovo izboljšali.« Po njegovem predlogu bi poslanci dobili pristojnost imenovanja premierja in članov vlade. Povečale bi se tudi pristojnosti guvernerjev, predsedniški sistem pa bi ohranili.

Zdajšnja zakonodaja mu kandidaturo preprečuje

»Rusija mora ostati močna predsedniška republika,« meni Putin, ki se mu mandat izteče leta 2024, po zdaj veljavni zakonodaji pa ne sme več kandidirati.

Predsednik bo lahko še naprej odstavljal člane vlade, imenoval vodje vseh varnostnih služb ter razreševal predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije