ODLIKOVANJE

Bowie in Le Carré zavrnila kraljico

Za silvestra podelili odlikovanja britanskega imperija.
Fotografija: David Bowie je kar dvakrat zavrnil britanski častni red. FOTO: Reuters/Fred Prouser
Odpri galerijo
David Bowie je kar dvakrat zavrnil britanski častni red. FOTO: Reuters/Fred Prouser

Dvakrat na leto, na kraljičin rojstni dan in na zadnji dan leta, se v Veliki Britaniji priklonijo znanim in manj znanim imenom, ki so tako ali drugače zaznamovala znanost, umetnost, šport ... Čeprav je bilo 2020. v marsičem drugačno, so na Otoku tudi tokrat za silvestrovo odlikovali posameznike, ki so izstopali. Šampion formule 1 Lewis Hamilton je postal vitez, umetnico ličenja Pat McGrath je kraljica povzdignila v damo, glasbenik Craig David si je zaslužil odlikovanje reda britanskega imperija, levji delež od 1239 ljudi, ki so si zaslužili katero od visokih britanskih priznanj, so upravičeno dobili tisti, ki so se neustrašno bojevali proti pandemiji. Izbranci so praviloma počaščeni, nekateri pa odlikovanja tudi zavrnejo. Razlogi so različni.

Izmed liverpoolske četverice sta dva vrnila častna naziva britanskega imperija.
Izmed liverpoolske četverice sta dva vrnila častna naziva britanskega imperija.
Nikakršnega dvoma ni, da je liverpoolska četverica v glasbi pustila neizbrisne sledi. Malokateri bend ali samostojni glasbenik se namreč lahko pohvali s tako vrtoglavim, globalnim in nesmrtnim uspehom kot skupina The Beatles, česar v njihovi domovini niso prezrli. Vsi štirje so že 1965. postali člani reda britanskega imperija, a je John Lennon zaradi nestrinjanja z britansko zunanjo politiko odličje štiri leta pozneje vrnil, leto dni pred svojo smrtjo, leta 2000, je to storil tudi George Harrison – ta predvsem zato, ker so Paula McCartneyja povišali v viteza, na častni lestvici je splezal tudi Ringo Starr, Harrisonu pa so namenili najnižjo izmed plemiških časti.

Dva izmed štirih beatlov nista edina britanska glasbenika, ki sta zavrnila čast. Sprva naziv poveljnika reda britanskega imperija, nato pa tudi viteštvo, je namreč odklonil tudi David Bowie. »Česa takšnega ne bi nikoli sprejel. Pojma nimam, kaj naj bi to bilo in za kaj naj bi bili ti nazivi dobri. Nisem delal zanje vse življenje,« je pojasnil zdaj že pokojni zvezdnik in dodal, da ne obsoja kolegov, denimo Micka Jaggerja, ki so te nazive sprejeli. »To je bila njihova odločitev. A to pač ni zame.« Podobno prepričanje je ob zavrnitvi vodilo filmarja Dannyja Boyla.

»Tega si ne zaslužim, saj ne rešujem življenj,« je dejala Nigella Lawson.
»Tega si ne zaslužim, saj ne rešujem življenj,« je dejala Nigella Lawson.
Zaradi občutka, da si častnega plemiškega naziva ne zasluži, ga je 2001. odklonila verjetno najbolj seksi angleška televizijska kuharska mojstrica Nigella Lawson. »Ne rešujem življenj. Počnem le nekaj, v čemer resnično uživam.« Vzroka, čemu te časti ni sprejel, pa ni nikoli razkril mojster vohunskih romanov John le Carré, ki je umrl lani. Nasprotno pa je bil precej zgovoren režiser Ken Loach. Brez dlake na jeziku je izjavil, da red britanskega imperija predstavlja vse, kar sam najbolj prezira. »Monarhija in britanski imperij sta spomenik izkoriščanju in osvajanju. To ni klub, ki bi se mu želel pridružiti.« Nič bolj prijaznih besed pa za častne nazive britanskega imperija ni našel niti temnopolti umetnik George the Poet, ki nase danes sicer gleda kot na prijatelja Velike Britanije, a da ne more odmisliti kolonializma britanske krone in posledic, ki se po svetu čutijo še danes.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije