BRALCI POROČEVALCI

Bralka: Večkrat na teden učitelji pri kajenju v straniščih zasačijo učence OŠ

Bralka Petra: Na naši osnovni šoli je kajenje e-cigaret postalo velika težava. Z NIJZ opozarjajo, da so med kratkoročnimi učinki kajenja tovrstnih cigaret tudi epileptični napadi in poškodbe pljuč.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Marko Feist, Slovenija
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Marko Feist, Slovenija

V uredništvo nam je pisala bralka Petra, ki prihaja iz manjšega kraja v Soški dolini. Pravi, da je na osnovni šoli, ki jo obiskuje njena hči, kajenje elektronskih cigaret postalo zelo pogosto. »Nekajkrat na teden pri kajenju v straniščih zasačijo otroke,« je zapisala. Meni, da bi se morali pristojni kajenju med mladoletnimi bolj posvečati. »Zdi se, da mnogi mislijo, da elektronske cigarete sploh niso škodljive,« dodaja Petra, ki se zaveda, da to ne drži, zato se trudi, da njena hči ne bi podlegla tej modni muhi.

Za pojasnila o razširjenosti in škodljivosti elektronskih cigaret smo se obrnili na NIJZ, kjer ugotavljajo, da uporaba elektronskih cigarete med mladoletnimi narašča. V primerjavi z odraslimi jih te kadi več mladoletnikov. Podatki iz raziskave v letu 2020 vzorcu učencev 9. razredov OŠ (ok. 14 let) in dijakov 4. letnikov srednjih šol (ok. 18 let) kažejo, da je elektronske cigarete v življenju poskusilo 13 % učencev 9. razredov osnovnih šol in 25 % dijakov 4. letnikov srednjih šol, v zadnjih 30 dneh pa 4 % učencev 9. razredov osnovnih šol in 5 % dijakov 4. letnikov srednjih šol. Med odraslimi so v letu 2020 beležili 1 % uporabnikov elektronskih cigaret. Leta 2021 so izvedli raziskavo na priložnostnem vzorcu dijakov 2. letnikov srednjih šol, starih v povprečju 16 let. Ta je pokazala, da je elektronske cigarete že kadilo 26 % anketiranih 16-letnih dijakov, v zadnjih 30 dneh pa 11 %. 

Kakšen je škodljiv učinek na zdravje elektronskih cigaret v primerjavi z navadnimi?

Na NIJZ pravijo, da so primerjave s tako zelo škodljivim izdelkom kot so cigarete, ki vsebujejo preko 7000 različnih snovi, vsaj 60 od teh pa je rakotvornih, izjemno nehvaležne, saj je lahko hitro drug izdelek vir manjše količine različnih kemičnih snovi. A dejstvo je, dodajajo, da je uporabnik elektronskih cigaret izpostavljen znatnim količinam zdravju škodljivih snovi, tudi rakotvornih, zato so ti izdelki škodljivi. Med snovmi v aerosolu elektronskih cigaret so snovi, ki so v tobačnem dimu in take, ki jih v tobačnem dimu ni. Ob uporabi elektronskih cigaret posameznik vdihava nikotin, vlažilce in arome. Nikotin povzroča in vzdržuje zasvojenost, kar je razlog za nadaljevanje uporabe izdelka. Za vlažilce in arome niso raziskani učinki dolgoročnega vdihavanja, se pa nekatere arome že zdaj povezuje s hudimi boleznimi pljuč. Uporabnik vdihuje tudi rakotvorne in dražilne snovi.

Z izjemo nikotina, ki ga uporabnik elektronskih cigaret v telo vnese v praviloma podobnih količinah kot kadilec tobačnih cigaret, je uporabnik elektronskih cigaret večinoma izpostavljen nižjemu številu in ravnem drugih zdravju škodljivih snovi kot kadilec tobačnih cigaret. Kaj ta nižja izpostavljenost dejansko pomeni v smislu škodljivosti uporabe elektronskih cigaret, danes še ni znano, kajti ne poznamo še učinkov dolgoročne uporabe elektronskih cigaret na zdravje. V primerjavi z osebami, ki ne uporabljajo ničesar, imajo uporabniki elektronskih cigaret glede na škodljive snovi, ki jih vdihujejo, zelo verjetno višje tveganje za bolezni srca in žilja ter dihal, verjetno tudi rakava obolenja. Koliko je to tveganje višje, še ni znano.

Kratkoročni učinki

Za razlik od dolgoročnih učinkov, so kratkoročni že znani, to so: draženje ust in grla, kašelj, slabost in glavobol, zasvojenost z nikotinom, epileptični napadi in poškodbe pljuč. V letu 2019 je zaradi akutnih poškodb pljuč, povezanih z uporabo elektronskih cigaret, v ZDA zbolelo nekaj tisoč ljudi, predvsem mladih, zabeležili so tudi številne smrti in težke posledice. Vzrok večine teh primerov je bila ena sestavina tekočin za elektronske cigarete. Glede na dejstvo, da so elektronske cigarete slabo nadzorovan izdelek glede kakovosti in vsebnosti, je možno, da se kaj takega ponovi, opozarjajo z NIJZ in dodajajo, da so možne tudi namerne in nenamerne zastrupitve z nikotinom ter poškodbe in opekline, predvsem pri izdelkih slabše kakovosti, saj ti lahko zagorijo ali eksplodirajo.

Kot je opozorila že bralka Petra, so tudi na NIJZ prepričani, da za te cigarete pogosto napačno velja, da so manj škodljive od kajenje cigaret ali celo neškodljive. Ti izdelki so zasnovani tako, da pritegnejo mladostnike oziroma mlade nasploh. V času, ko se zaostruje nadzor nad tobakom in ko se zmanjšuje razširjenost kajenja konvencionalnih tobačnih izdelkov med mladimi in odraslimi, industrija namreč razvija in ponuja druge izdelke in načine za pridobivanje novih kupcev in ohranjanje obstoječih. Ključna lastnost teh izdelkov, ki privlači mladostnike, so arome, raznolike in privlačne, večina adolescentov začne z uporabo izdelka z aromami. Arome tudi zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti in povečujejo pripravljenosti poskusiti izdelek. Obstajajo pa še številni drugi razlogi, zakaj mladi posegajo po teh izdelkih, med drugimi nove tehnologije, modni, zanimivejši ali netradicionalni izdelki, blag dim, večja družbena sprejemljivost, agresivna promocija v različnih medijih in na družbenih omrežjih, zmotna prepričanja o varnosti in druženje ob uporabi.

Nikotin je nikotin ne glede na to, od kod izvira

Elektronske cigarete, z izjemo nekaterih, vsebujejo nikotin. Nikotin povzroča zasvojenost, ne glede na vrsto izdelka, iz katerega izvira. Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. »Mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, verjetneje je, da bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen. Nikotin pri mladostnikih poveča tudi tveganje za zasvojenost z drugimi psihoaktivnimi snovmi. Mladostništvo je tudi ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov moti razvoj možganskih omrežij, in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti. Poleg tega uporaba elektronskih cigaret pri mladostnikih zviša tveganje, da bodo začeli kaditi cigarete oziroma postali kadilci cigaret,« pojasnjujejo na NIJZ.

Uporabniki elektronskih cigaret v velikem deležu kadijo tudi navadne cigarete. Strokovnjaki pa opozarjajo, da četudi morda zmanjšajo število pokajenih cigaret, s tem ne pridobijo večjih koristi za zdravje, obenem pa uporabljajo še drug zdravju škodljiv izdelek.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije