HRANJENJE

Želodec ne mara požrešnežev

Če jemo preveč, si lahko nakopljemo težave; jejmo večkrat po malem, izogibajmo se mastni in ocvrti hrani ter ublažimo stres.
Fotografija: S prenajedanjem si lahko nakopljemo bolečine in slabost. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
S prenajedanjem si lahko nakopljemo bolečine in slabost. FOTO: Guliver/Getty Images

Ljudje smo naravnani tako, da velikokrat radi pretiravamo. Pogosto tudi s hrano. Želodec je precej občutljiv organ, navsezadnje gre skozi njega vse, kar pojemo, in če jemo preveč in prevelike obroke, nam to včasih lahko povzroča težave. Največkrat jih občutimo kot bolečino v predelu žličke, tiščanje za prsnico, lahko se nam spahuje ali nas sili na bruhanje. Precej trdovratna so vnetja želodca in požiralnika, ki so lahko akutna ali kronična, za katera je kriva kislina.

S prenajedanjem si lahko nakopljemo bolečine in slabost. FOTO: Guliver/Getty Images
S prenajedanjem si lahko nakopljemo bolečine in slabost. FOTO: Guliver/Getty Images

Prebavni sokovi in želodčna kislina namreč povzročajo tako imenovani GERB, gastroezofagealni refluks oziroma tok kisline navzgor v požiralnik in žrelo. Takrat se pojavljajo kašelj, težka sapa, zgaga in vnetje grla ter pekoč občutek v žlički, za prsnico in v vratu. Kar sedem odstotkov ljudi ima vsakodnevne težave s preveč želodčne kisline in refluksom, od 20 do 40 odstotkov ima te težave enkrat na teden ali vsaj enkrat mesec.

Poleg neustrezne prehrane je pogost povzročitelj težav z želodcem stres. O tem priča veliko znanstvenih študij, ki potrjujejo, da gre za psihoorganske težave: kar od 30 do 70 odstotkov težav z želodcem naj bi bilo povezanih s stresom.
 

Več manjših obrokov na dan


Ker prihaja mesec, ko se napake pri prehranjevanju najbolj poznajo in imamo zaradi tega nemalo želodčnih težav in bolečin, nutricionisti svetujejo, da smo še posebno pozorni pri vnosu hrane in pijače, ki nam ne ustreza, in se temu preprosto izognemo.

To je najbolj preprost in najbolj učinkovit ukrep, da si najdaljšega meseca v letu ne bomo pokvarili zaradi bolečin. Pomembno je tudi, da imamo uravnotežen jedilnik in več dnevnih obrokov na dan, ki naj bodo količinsko omejeni. Namesto dvakrat na dan pojejmo štiri ali pet manjših obrokov. Priporočljivo je, da je več hrane kuhane, izogibamo pa se ocvrti, zadnji obrok pojejmo pred 20. uro, da ne bomo preobremenili želodca.

Obstajajo zdravila, s katerimi si lahko pomagamo sami, in težave z želodcem omilimo. To so antacidi, ki nevtralizirajo preveč želodčne kisline, ranitidin pomaga pri dispepsiji in hiperacidnosti, pantoprazol pa pri zgagi in refluksu.


V lekarnah so na voljo zdravila rastlinskega izvora v obliki kapljic, tablet ali čajev, ki pospešijo praznjenje želodca in spodbujajo prebavo. Dejstvo je, da že z ustrezno hrano lahko precej omilimo najrazličnejše želodčne težave. Velja opozoriti, da je obisk zdravnika nujen, ko imamo bolečino, ki ne popušča, ki je ne obvladamo, kadar bruhamo krvavo, kadar je blato črno in tudi, ko nepojasnjeno hujšamo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije