Dihanje je vitalni gib

Zmogljivost in prožnost sta pogoj, da telo ohranjamo v dobri kondiciji; vaje za povečanje zavedanja našega telesa vključimo v vsakodnevno življenje.
Fotografija: Ne pozabimo na regeneracijo po vadbi. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Ne pozabimo na regeneracijo po vadbi. FOTO: Guliver/Getty Images

Gibanje je zelo pomembno v vsakodnevnem življenju. Razvijali smo se z gibanjem in ga prilagajali okoliščinam za preživetje. Naše telo je narejeno, ustvarjeno za gibanje in vse, kar je v nasprotju s tem dejstvom, vodi v slabšanje telesne prožnosti in zmogljivosti. Ker postajata sedenje in mirovanje način življenja, moramo najti ravnovesje gibanja in počitka, ki nam bo v korist, pravi specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine dr. Maja Frangež, dr. med.

Če želimo biti kos vsemu, kar nas čaka čez dan, je zelo pomembno, da smo dovolj pripravljeni, tako fizično kot mentalno. »Za začetek vsake oblike vadbe je ključno, da se začnemo gibati postopno, tako po intenzivnosti kot pogostnosti. Preprosta rešitev je vključevanje raznovrstnosti gibov, igrivo gibanje. Takšna vadba, ob kateri čutimo veselje do gibanja. Pomembno je tudi, da slišimo svoje telo, kako se odziva na vadbo. Ne smemo pozabiti tudi na čas za regeneracijo telesa po vadbi,« pravi dr. Frangeževa in opozori, da je treba poskrbeti za pravo ravnovesje kardiovaskularne vadbe, tiste za moč in vzdržljivost, pa za izboljšanje koordinacije in hkrati vključiti vaje za povečanje prožnosti in fleksibilnosti telesa.

Poskrbeti moramo za različne vrste gibanja, za moč in vzdržljivost, izboljšanje koordinacije in povečanje prožnosti in fleksibilnosti. FOTO: Guliver/Getty Images
Poskrbeti moramo za različne vrste gibanja, za moč in vzdržljivost, izboljšanje koordinacije in povečanje prožnosti in fleksibilnosti. FOTO: Guliver/Getty Images

Pomembno dihanje

Pri pravilnem izvajanju vaj igra zelo pomembno vlogo dihanje. Težko je opredeliti, kaj je pravilno ali dobro dihanje, saj različne telesne dejavnosti zahtevajo različne načine dihanja. Kot pravi dr. Frangeževa, je dihanje prepleteno z vsemi telesnimi in mentalnimi dejavnostmi. »Ker se dogaja v središču telesa, lahko različne tehnike uporabimo kot dodaten element vadbe. Tudi tiste, ki vključujejo v gibanje celotno telo, kot so joga, pilates, borilne veščine, imajo dihanje za ključni element gibanja,« opiše specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine. Ko začenjamo neko obliko telesne vadbe, je vedno smiselno, da se najprej posvetimo prvemu in vitalnemu gibu – dihanju, svetuje. »To pomeni, da ga ozavestimo in vodimo po načelu učinkovitega dihanja. Najslabše, kar se nam lahko dogaja ob naporu, je, da začne dihanje obvladovati nas.«


Za ohranjanje prožnosti, gibljivosti in zmogljivosti telesa niso potrebni dodatni pripomočki, to lahko vzdržujemo z vajami, pri katerih uporabimo težo lastnega telesa. »Če želimo, da bo naše telo bolj prožno, je v vadbo vsekakor treba vključiti elemente fascijalne vadbe, to je v vezivno tkivo usmerjene vadbe,« pravi sogovornica. Dodaja, da je dobro trenirano vezivno tkivo elastično in prožno ter hkrati močno in odporno proti poškodbam. »Fascija je tridimenzionalna mreža vezivnega tkiva, ki prepleta in povezuje različne dele naših teles, mišice, kosti in organe. Vedno več raziskav potrjuje, da ima fascija pomembno vlogo pri prenosu sil po telesu in je zato ključna za fleksibilnost, prilagodljivost in elastičnost ter izjemno zmogljivost našega telesa,« pove sogovornica in poudari, da je prav zato treba v vadbo in gibanje vključiti elemente, kot so raztezanje, fascijalno sproščanje, vaje za povrnitev elastične odzivnosti in vaje za povečanje zavedanja našega telesa.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije