DOSTOPNOST

Obala je veliko bolj dostopna, razlog pa električna kolesa (FOTO)

Električna kolesa pripomogla k razmahu kolesarskega turizma ob morju.
Fotografija: Kolesarske poti so že pred poletjem polne. FOTO: Ciril I. Fon
Odpri galerijo
Kolesarske poti so že pred poletjem polne. FOTO: Ciril I. Fon

Slovenci smo zaradi epidemije koronavirusa začeli odkrivati domovino, ki nam je zdaj še bolj pri srcu. Pretaknili smo vse, še tako majhne kraje, in našli poti, ki so nam bile prej neznane. »Izkazalo se, da je kolo eno najboljših pripomočkov za potepanje in uživanje,« pove Vilko Pogačar iz Kopra.

»Pravzaprav sem iz Radovljice, a sem na Obali kot doma, kajti tu sem nekoč izposojal vodne skuterje, postalo mi je všeč in je naneslo, da sem čez leto več tu kot doma.« In kaj 62-letnik počne danes? »Izposojam kolesa. Po njih je toliko povpraševanja, da se med sezono komajda napolnijo čez noč.«

Vilko Pogačar: »Na Obali se ne dirka, ampak uživa.«
Vilko Pogačar: »Na Obali se ne dirka, ampak uživa.«

Ob začudenem pogledu pojasni: »Izposojam navadna in električna kolesa, slednja so v tem trenutku nekaj najboljšega, kar se je zgodilo v rekreativnem kolesarstvu na Obali. Za turista na e-kolesu je postala veliko bolj dostopna, hkrati takšno kolo ponudi možnost vožnje v zaledje, v kraje, ki smo jih odkrili prav v zadnjih dveh letih. In so na moč simpatični.«

Zlata klasika

Najbolj priporočana in oblegana kolesarska pot je parenzana, porečanka, sestavljanka obstoječih asfaltiranih kolesarskih stez na slovenski trasi nekdanje ozkotirne železnice, ki je povezovala Trst in Poreč pred drugo svetovno vojno. Izjemna zanimivost je vožnja skozi predora Šalet nad Izolo v dolžini nekaj več kot 200 metrov ter več kot polkilometrski predor Valeta med Strunjanom in Portorožem. »To je zlata klasika za začetnike kolesarje in ponuja tem, ki se šele spoznavajo z upravljanjem in načinom vožnje na e-kolesih, dobrodošlo izkušnjo,« pove Pogačar.

Cesta brez prometa je za začetnike dobrodošla izkušnja.
Cesta brez prometa je za začetnike dobrodošla izkušnja.

»Glede na domet električnih koles, sploh če so baterije evropske ali ameriške izdelave, se lahko obvozi celotno Obalo v enem dnevu, in to v obe smeri. Koper, ki je postal do turistov prijazno mesto, je po mojem mnenju odlično izhodišče za kolesarske izlete. Hkrati je zaradi dostopnosti parkirnih mest ter cenovno dostopnih prenočišč tako v mestu kot okolici primerno ne le za enodnevne ture, temveč za kolesarsko podaljšane vikende na Obali in v zaledju.

Prvi dan gre pot za ogrevanje lahko iz Kopra proti Debelemu Rtiču in okoli Tinjana. Za naslednji dan priporočam kolesarsko doživetje prek Belvedera, po vrhu klifa Ronek do Strunjana, nato pa vrnitev čez Beli Križ, Korte in Markovec. Tretji dan se lahko zapeljete do Sečovelj, in če vam je všeč poganjanje, se usmerite v dolino reke Dragonje pa skozi Pomjan in Šmarje nazaj v Koper.«

Vilko Pogačar pravi, da imajo kolesarji na e-kolesih veliko več volje zaradi pomoči baterije pod sedalom, lažje tudi premagujejo kilometre, če jim v obraz piha veter, ki zna na Obali večkrat pokazati svojo moč. Ob tem priporoči obisk Trsta s kolesom, kjer pa se del poti še ureja.

»Kolesarske poti so zanimive in prijetne, predvsem pa se je treba zavedati, da na kolesu ne smemo hiteti. Na Obali se ne dirka, ampak uživa. Glede na povečanje prometa na kolesih je treba biti strpen, paziti tudi na druge udeležence v prometu, predvsem na otroke. Poudarjam, in to vsakič, da mora imeti kolesar na glavi čelado, to mora ponuditi vsak, ki izposoja kolesa. Brez čelade se na kolo ne gre, to povem otrokom in odraslim, ki morajo biti za zgled,« še poudari Pogačar. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije