JUBILEJ

Med Brezdomci tudi oče Vučka

Kranjski hokej praznuje 50 let, dvorano dobili šele pred desetimi.
Fotografija: Ponosno v nove čase FOTO: Arhiv
Odpri galerijo
Ponosno v nove čase FOTO: Arhiv

KRANJ – Spomin gre pet desetletij nazaj, ko so Franci Feldin, znani karikaturist in oče Vučka, znamenite maskote olimpijskih iger v Sarajevu, Jože Trobec, Hine Ciglič, Jani Nadižar, Čedo Stojanović in Zlatko Pavlica, pionirji hokeja v Kranju, ustanovili neke vrste divji hokejski klub z imenom Asparagus. Januarja 1968 so se dogovorili za prvo tekmo na drsališču na Blokah pri Tržiču. Kranjski junaki so zmagali pred 300 gledalci z rezultatom 19:4. Isto leto je ŠD Triglav prižgal zeleno luč za ustanovitev Hokejskega kluba Triglav Kranj.

Brez trenerja in ledu

Zgornji sosedi, železarji na Jesenicah, in spodnji, pri Olimpiji v Tivoliju, so imeli umetno ledeno ploskev. Kranjčanov, ki so morali na treninge v poznih nočnih urah enkrat na teden na Jesenice in drugič v Ljubljano, se je prijelo ime Brezdomci. Dobro desetletje pozneje HK Triglav kot prvak II. zvezne lige v kvalifikacijah pospravi Vojvodino iz Novega Sada in se brez trenerja in domačega ledu uvrsti v prvo zvezno ligo. Žal so premajhna finančna sredstva in dejstvo, da klub ni imel svojega ledu, Brezdomcem preprečili nastopanje v najvišjem rangu tekmovanja v takratni Jugoslaviji.
Ponosno v nove čase FOTO: Arhiv
Ponosno v nove čase FOTO: Arhiv

»Tisto, kar hokejistom Triglava in ljubiteljem hokeja v Kranju ni bilo dano doživeti v nekdanji državi, so Kranjčani le dočakali v samostojni Sloveniji – hokejskega prvoligaša,« smo slišali na druženju vseh selekcij kluba ob pomembnem jubileju: »Večletno delo z mladimi je kmalu prineslo prve vidnejše uspehe, saj smo v nekaterih kategorijah že ujeli nivo vrstnikov z Jesenic in iz Ljubljane. V teh letih so se ekipe malčkov, dečkov, kadetov in mladincev začele redno uvrščati med dobitnike medalj v državnem prvenstvu.«

Končno dvorana

V letu 2002 se je ponovila zgodba iz pionirskih časov kluba, ko Kranj v prvih letih od ustanovitve kluba do leta 1981 ni imel svojega drsališča. Dvorano, zgrajeno s prispevki Kranjčanov, so preprosto porušili. Na suhem niso ostali samo kranjski hokejisti, temveč tudi vsi tisti, ki so radi obiskovali ledeno ploskev, od vrtcev do starejših občanov. »V petih letih je bilo zaradi treniranja in igranja tekem v ledeni dvorani na Bledu opravljenih več milijonov kilometrov, strošek prevozov, ki jih je organiziral klub, in individualnih prevozov staršev pa presega več sto tisoč evrov, brez obračuna izgubljenega časa,« je dejal predsednik kluba Jurij Ahačič: »Število registriranih igralcev v klubu se je takrat zmanjšalo s 160 na 110. Dolgoročne kadrovske posledice za klub so nastale tudi zaradi nikakršnega vpisa najmlajših Kranjčanov začetnikov, saj jim Kranj ni ponudil osnovnega pogoja za drsanje, to je pokritega drsališča.«
Brezdomci vseh generacij so praznovali abrahama. FOTO: Arhiv
Brezdomci vseh generacij so praznovali abrahama. FOTO: Arhiv

Pred desetletjem je mesto Kranj končno dobilo novo pokrito drsališče na Zlatem polju in drugega brezdomstva je bilo konec. Tako je svečana akademija ob abrahamu hokejskega kluba v Kranju potekala pod njihovo, domačo streho. Kakšne smo razdrli po hokejsko, tudi s hokejistkami, saj imajo v klubu damsko selekcijo, in s čim smo se mastili, pa vam ne izdamo. Kajti kar se zgodi v hokejski garderobi, ostane tam! 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije