SP 2018

Zastor na nogometnem svetovnem prvenstvu je padel. Drugič so svetovni prvaki postali Francozi.
Fotografija: Selektor Didier Deschamps je končal v zraku. FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters
Selektor Didier Deschamps je končal v zraku. FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

MOSKVA – S finalno tekmo v Moskvi se je končal mesec dni dolg festival nogometa v Rusiji. Na odločilni tekmi svetovnega prvenstva so Francozi na kolena spravili Hrvate ter se drugič po letu 1998 veselili naslova prvaka.

Kar šest zadetkov v finalu

Za prvi zadetek je v 18. minuti poskrbel Mario Mandžukić, ki pa ni zadel za kockaste, marveč je gol podaril Francozom. Hrvati so se hitro odzvali ter poravnali izid v 28. minuti, ko je zadel Ivan Perišić. Deset minut kasneje je Antoine Griezmann poskrbel za slavje Francozov. Paul Pogba je bil tretji, ki je premagal vratarja Subašića, ko je zadel v 59. minuti. Le nekaj minut kasneje je za popolno hrvaško grozo poskrbel Kylian Mbappe. Zadnji zadetek na tekmi je prispeval Mandžukić, a upanja za Hrvate ni bilo več.

Nekoliko težjo pot do zadnje tekme so imeli Hrvati. V izločilnem delu tekmovanja so v vseh treh dosedanjih tekmah igrali vsaj podaljšek, dvakrat so streljali še enajstmetrovke. Najprej so izločili Dance, potem so razžalostili gostitelje Ruse, v polfinalu pa so nato, celo brez strelov z bele točke, a po 120 minutah igre, ugnali še Anglijo.
Množica na Elizejskih poljanah. FOTO: Charles Platiau, Reuters

Za Hrvaško je že uvrstitev v finale največji uspeh na dosedanjih tekmovanjih, naši južni sosedje so s tem vsaj za eno stopničko izboljšali dosežek bronaste generacije iz leta 1998.

Francija je do finala prišla po južnoameriški poti, saj je v izločilnem delu najprej premagala Argentino, potem pa še njene sosede Urugvajce. V polfinalu so Francozi s taktično odlično predstavo ugnali še svoje sosede Belgijce.

Tretje mesto si je priigrala Belgija, ki je v soboto dobila tolažilno nagrado, saj je v malem finalu premagala Anglijo z 2 : 0 in s tretjim mestom dosegla zgodovinsko najboljšo uvrstitev na svetovnih prvenstvih.

Kje pa vi gledate tekmo? Pošljite nam fotografije!

Danijel Subašič brani hrvaški gol. FOTO: Maxim Shemetov, Reuters

Emmanuel Macron. FOTO: Damir Sagolj, Reuters