FORMULA

Upa, da bo imel še naprej takšno pošast

Lewis Hamilton razred zase na veliki nagradi Japonske. Že čez 13 dni si lahko zagotovi naslov svetovnega prvaka.
Fotografija: Lewis Hamilton (levo) je po startu velike nagrade Japonske takole ušel pred Valtterijem Bottasom, Maxom Verstappnom in drugimi tekmeci. FOTO: AP

LJUBLJANA – Če je bila zmaga, ki jo je Mercedesov zvezdnik Lewis Hamilton pred osmimi dnevi slavil na veliki nagradi Rusije, za mnoge sila sporna, ker ga je moral v Sočiju po moštvenem ukazu predse spustiti njegov ekipni kolega Valtteri Bottas, pa je bil včerajšnji podvig britanskega šampiona na Japonskem znova čist kot solza. Štirikratni svetovni prvak v formuli 1 je bil namreč vse od petka razred zase na stezi v Suzuki. Potem ko je bil najhitrejši na vseh treh prostih treningih in je v svojo korist odločil tudi kvalifikacije, se je 33-letni Anglež z najboljšega startnega položaja zanesljivo izstrelil novi zmagi nasproti. Ciljno črto je prečkal skoraj 13 sekund pred Bottasom, dirkačema srebrnih puščic pa je na slovesni razglasitvi družbo delal tretjeuvrščeni Nizozemec Max Verstappen (Red Bull, + 14,295). Z nehvaležnim četrtim mestom se je moral sprijazniti Maxov moštveni sotekmovalec Daniel Ricciardo (+ 19,295), Ferrarijeva asa Kimi Räikkönen (+ 50,998) in Sebastian Vettel (1:09,873) pa sta v deželi vzhajajočega sonca izvlekla peto oziroma šesto mesto.

Kakor z drugega planeta

»To je med vsemi moja najljubša proga! Na njej sem znova izjemno užival v slehernem krogu, zavoju in sekundi. Ne vem, zakaj takšnih stez niso zgradili tudi drugod po svetu,« je bil nad japonskim dirkališčem povsem očaran Hamilton, potem ko je nanizal četrto zaporedno, deveto letošnjo in skupno že 71. zmago v kraljevskem avtomobilističnem razredu. Z njo se je še učvrstil na vrhu skupne razvrstitve, v kateri ima pred preostalimi štirimi preizkušnjami v Austinu (21. t. m.), Ciudad de Mexicu (28. t. m.), São Paulu (11. novembra) in Abu Dhabiju (25. novembra) že debelih 67 točk naskoka pred svojim najbližjim zasledovalcem Vettlom. Čeprav ima v točkovanju že velikansko prednost, zaradi katere bi si lahko že čez 13 dni na veliki nagradi ZDA zagotovil peti naslov svetovnega prvaka (če bi tam zmagal in Sebastian ne bi osvojil drugega mesta), pa se še ne spogleduje z lovoriko. »Še naprej bomo osredotočeni na vsako dirko posebej in na sleherni poskušali izvleči kar največ. Vsi v moštvu trdo garajo, da bi mi pripravili čim boljši dirkalnik, za kar sem jim nadvse hvaležen. Upam, da bom lahko tudi v prihodnje krotil takšno pošast. V tem primeru nas bo res težko ustaviti na poti do naslova prvaka,« je še poudaril branilec lovorike, za katerega je nekdanji dirkač Christian Danner, strokovni komentator pri nemški televizijski postaji RTL, kot iz rokava stresal presežnike, češ da je vozil brez napak – kot po tirnicah oziroma kot da bi bil z drugega planeta!

Vettel ni skrival slabe volje

Bottas, ki še ni docela prebolel slabe izkušnje iz Sočija, je (ne)dvoumno izjavil, da je vedel, kaj mora storiti. »Moja glavna naloga je, da pripeljem do cilja kot drugi, in to mi je – kljub manjšim težavam z obrabljeno zadnjo levo gumo – uspelo,« je 29-letni Finec razkril, kaj so mu pred startom naročili vodilni možje pri Mercedesu. Glede na to, da je preživel bližnji srečanji z obema Ferrarijevima dirkačema in za dotik s poskočnim vrancem Kimija Räikkönena povrhu prejel petsekundni kazenski pribitek, je bil z izplenom zadovoljen tudi Verstappen. Slabe volje pa – razumljivo – ni skrival Vettel, ki se ni strinjal s tem, da (si) je sam kriv za trčenje z 21-letnim Nizozemcem, pri katerem se je zavrtel in s četrtega mesta zdrsnil v ozadje. »Imel sem dobro izhodišče za napad, videl prostor, ki mi ga je Max zadnji hip zaprl. S tem je bilo mojih upov, da bi dosegel vidnejšo uvrstitev, konec,« je zmajeval z glavo 31-letni Nemec, ki je sicer zaradi napačne taktike v kvalifikacijah včerajšnjo dirko začel šele z osmega položaja. Kljub precejšnjemu zaostanku v seštevku se še ne vdaja v usodo. »Dokler bomo v igri, se bomo borili po naših najboljših močeh!«