NK Maribor

Šturm zadel, vijolični napredovali, uspešne tudi Domžale

Rezervist Danijel Šturm je mrežo Urartuja zatresel v 85. minuti. Rumeni v Luksemburgu izenačili po zaostanku.
Fotografija: Maribor je bil uspešen tudi v Armeniji. FOTO: Jure Banfi
Maribor je bil uspešen tudi v Armeniji. FOTO: Jure Banfi

Nogometaši Maribora so bili uspešni tudi na povratni tekmi prvega kroga kvalifikacij za novo Uefino konferenčno ligo. Tako kot v Ljudskem vrtu so tudi v Armeniji premagali Urartu z 1:0. Strelec edinega gola je bil Danijel Šturm v 85. minuti. Domžale pa so pri luksemburškemu predstavniku Swift Hesperange igrali neodločeno 1:1 (0:1) in napredovali v drugi krog.

Maribor trenerja Simona Rožmana, ki ni vzel s seboj kapetana Marcosa Tavaresa, je napredoval s skupnim izidom 2:0, v naslednjem krogu se bo meril s švedskim Hammarbyjem.

Rožman je v prvi postavi opravil dve spremembi, Aleks Pihler je zamenjal Gala Gorenaka, Marko Alvir pa Rudija Požega Vancaša. V večjem delu prvega polčasa je bila predstava taktična, rahlo terensko premoč so imeli domači, a niso bili preveč nevarni za vratarja Ažbeta Juga. Ta je moral prvič posredovati po strelu Nane Antwija v deseti minuti. Maribor pa je pet minut pozneje zapretil po akciji s kota, a Robert Voloder ni bil najbolj natančen. Najbolj nevarno za Maribor je bilo v 23. minuti, ko je Ugochukwu Iwu nevarno meril po hitrem protinapadu, a je Jug žogo odbil v zunanji del vratnice.

Gostje so bili najbolj nevarni v 32. in 35. minuti, ko je najprej Martin Milec natančno podal v kazenski prostor, Vid Koderman je žogo podal pred vrata in iskal Nina Žuglja, a so bili še pravočasni domači branilci. Zatem pa je Žugelj podal iz kota, žoga je prišla do Vrhovca, njegov strel z glavo pa je vratar Anatolij Ajvazov ubranil.

Tudi začetek nadaljevanja ni ponudil bolj razburljive igre. Gostujoči trener je poslal v igro še Šturma, nekaj minut zatem pa še izkušenega Roka Kronavetra. Ta je v 70. minuti prvič zapretil, a je žoga zletela prek vrat. V zadnjih minutah so domači vendarle zaigrali nekoliko aktivneje. Domači strateg je v 79. minuti v igro poslal tri bolj ofenzivne igralce. To pa je pomenilo tudi nekaj več prostora za goste. Po kotu v 81. minuti so Mariborčani po strelu Voloderja skorajda prišli do zadetka, a je domači vratar žogo ukrotil, gostje pa so pri tem zaman zahtevali igro z roko enega od domačih branilcev.

Le dve minuti pozneje sta imela v isti akciji lepi priložnosti najprej Jan Repas, potem pa še Šturm, a je domačim še uspelo preprečiti zadetek. Prav Šturm pa je potem v 85. minuti odločil tekmo. Po protinapadu je njegov prvi poskus vratar še ubranil, odbitek pa je poslal v mrežo in dokončno potrdil skupnega zmagovalca in napredovanje v drugi krog kvalifikacij.

Käit preprečil podaljšek

Uspešni so bili tudi Domžalčani. Za domače je po napaki domžalske obrambe v prvem polčasu zadel Hamidou Sene, mrežo Luksemburžanov pa je v drugem polčasu zatresel Mattias Käit. Domžalčani so pred tednom dni dobili prvo tekmo, takrat z 1:0, potem ko je edini zadetek v drugem polčasu dosegel Andraž Žinič.

V drugem krogu kvalifikacij se bodo Domžalčani pomerili proti finskemu predstavniku Honka Espoo, ki je s skupnim izidom 3:1 izločil ferski Runavik.

Neposredno je v drugi krog uvrščena tudi ljubljanska Olimpija. Slednja se bo pomerila z boljšim iz malteško-sanmarinskega obračuna Birkirkara - La Fiorita.