DOM IN VRT

Zimska nega sobnih rastlin

Pozimi poskrbimo, da bodo sobne rastline dobile dovolj zraka in vlage in da ne bodo izpostavljene prepihu ter velikim temperaturnim nihanjem.
Fotografija: Pršimo jih z vodo sobne temperature, najbolje postano. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Odpri galerijo
Pršimo jih z vodo sobne temperature, najbolje postano. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES

Morda bi pomislili, da se sobnim rastlinam pozimi godi enako kot poleti, a seveda ni tako. Čeprav zima ne pride v stanovanje in je v njem vedno prijetno toplo, to ne pomeni, da so razmere enake kot v toplih mesecih. V zimskem obdobju je občutno manj sonca in s tem svetlobe, zaradi kurjenja je zrak suh, ko zračimo prostore, pa smo priča velikim temperaturnim razlikam, ki lahko slabo vplivajo na rastline.

Med mirovanjem potrebujejo manj vlage in hranil. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Med mirovanjem potrebujejo manj vlage in hranil. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES

Da bi naše lepotice čim bolje in s čim manj stresa dočakale pomlad, poskrbimo, da bodo imele kar se da primerne razmere za življenje. Rastline, ki so čez leto v temnejših kotih, na severni in vzhodni strani, da ne bi bile preveč izpostavljene soncu, pozimi postavimo na južne in zahodne okenske police, da bodo čim bolj izkoristile naravno svetlobo. Da imajo premalo sonca, bomo opazili po tem, da bo začelo njihovo listje rumeneti. Če ne bo bolje, čeprav so v najbolj osončenem kotu sobe, poskrbimo za umetno osvetljevanje. Vendar ne bodo zalegle vsake luči; navadne žarnice so za ta namen blažev žegen, bodo pa učinkovite neonske luči, ki vsebujejo spekter rdeče in modre svetlobe. Kupimo lahko celo posebne neonske luči za gojenje rastlin.
Naj jim ne bo prevroče pa tudi zebsti jih ne sme


Druga težava, s katero se srečujejo ljubitelji sobnih rastlin, je suh zrak, ki nastaja zaradi ogrevanja prostorov, problematično je zlasti centralno ogrevanje. Suh zrak slabo vpliva tudi na ljudi, zato je dobro, da poskrbimo za večjo vlažnost, za rastline je optimalna med 40 in 50 odstotki. Lahko si omislimo vlažilnike zraka in jih za večjo učinkovitost postavimo v bližino rastlin, lahko pa po starem na radiatorje postavimo posode z vodo ali, še bolj enostavno, na njih sušimo perilo. Pri tem je seveda treba biti previden, da vlage ne bo preveč, zato je treba prostor redno zračiti. Rastlinam bo v suhem prostoru dobro delo, če jih z vodo pršimo po listih, kupimo lahko tudi poseben balzam za ta namen. Voda, ki jo uporabljamo za pršenje, ne sme biti ne premrzla ne pretopla, najboljša je postana, sobne temperature, prav takšna kot za zalivanje. Če so listi prašni, jih nežno obrišemo z vlažno krpo.

Če so blizu oken ali vrat, pazimo, da jih ne dobi prepih. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Če so blizu oken ali vrat, pazimo, da jih ne dobi prepih. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Sicer pa poskušajmo v prostoru, kjer so rastline, naravnati čim nižjo temperaturo, po možnosti ne več kot 20 stopinj.

Poskrbimo, da ne bodo postavljene blizu oken in vrat, ki se pogosto odpirajo, saj so tam velike temperaturne spremembe, v nekaj minutah lahko tudi na nekaj deset stopinj. Poleg tega ne povzročajmo po nepotrebnem prepiha, zato zračimo vsak prostor posebej. Če se prepihu v stanovanju ne moremo izogniti, rastline pred njim poskušajmo zaščititi.

Preveč vlage škodi

Pozimi potrebujejo posebno nego. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Pozimi potrebujejo posebno nego. FOTO: Guliver/GETTY IMAGES
Večina rastlin je pozimi v fazi mirovanja, zato jih ni treba gnojiti oziroma je to celo nezaželeno. Prav tako potrebujejo manj zalivanja. Pri tem bodimo res previdni in zalivajmo šele takrat, ko se začne substrat sušiti. Vlažnost najbolje preverimo s prstom, ki ga potisnemo v zemljo. Preveč vlage jim škodi, zaradi tega namreč lahko začnejo gniti korenine. Prvi znak za to je rumenenje listov, to se zgodi tudi, če imajo rastline premalo svetlobe. Zato v tem primeru preverimo obe možnosti. Najbolje, da jo dvignemo iz lončka in pregledamo korenine. Da je nekaj narobe, lahko posumimo že, če je substrat povsem namočen.

Rastline pozimi prav tako kot poleti redno pregledujemo in sproti odstranjujemo morebitne ovele ali posušene liste ali druge dele. S tem bomo poskrbeli ne le za estetiko, temveč bomo preprečili, da bi jo napadla plesen.

Kot vidimo, so sobne rastline tudi pozimi zahtevne, s pravilno in skrbno nego pa jim bomo pomagali, da bodo zdrave in lepe dočakale pomlad.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije