RAJ DOMA
Tudi plevel je lahko okusen
Ko se zima poslovi, gojene zelenjave primanjkuje, po gredah pa se že razraščata navadna zvezdica in portulak, kmalu še trobentice in koprive
Odpri galerijo
V enem od prejšnjih prispevkov smo pisali, da plevel na vrtu ni nujno sovražnik in da njegovo rast lahko omejimo brez uporabe strupov, kakor je bilo to v navadi pred leti ali desetletji. Ker je lahko plevel celo koristen, ga s pridom uporabimo. Seveda ne bomo ravno spodbujali njegove rasti, a kolikor ga je, ga izkoristimo. Ker so mnogi pleveli bogati z minerali, iz njih pripravimo tekoča gnojila ali prevrelke, ki jih bomo uporabljali kot hranilo rastlin na vrtu in v posodah, tudi za sobne rastline. Priprava takega preparata je povsem enostavna, v posodo nalijemo vodo, najbolje deževnico, če je iz vodovoda, pa naj bo postana, in dodamo narezan plevel. Razmerje naj bo 10 litrov vode in približno kilogram zelenja. Dobro premešamo in pustimo stati, najbolje, da posodo postavimo na prosto, saj ima lahko tekočina zaradi vretnih procesov močan, celo neprijeten vonj. Po nekaj dneh bo zavrelo, in ko bo nehalo vreti, je pripravek nared za uporabo. Vsebino vedra precedimo in dobili bomo učinkovito tekoče gnojilo, z vodo ga zmešamo v razmerju 1:10.
Pleveli pa ne koristijo le vrtu, temveč tudi človeku, saj so bogati tako z minerali kot z vitamini in drugimi koristnimi snovmi. Poleg tega so nekateri, kar bo marsikoga presenetilo, okusni, zato ne bo prav nič narobe, če premagamo predsodke, da gre za neuporabne in nadležne rastline, in si jih tu in tam privoščimo na krožniku. Seveda ne vseh povprek, a ni jih malo, ki si zaslužijo prostor na jedilniku. To bo zlasti dobrodošlo zgodaj spomladi, ko telo kar kliče po sveži domači zelenjavi, ki je na vrtu še ni, zato na vrtu poiščimo navadno zvezdico, pravo znanilko pomladi. Mlade poganjke natrgamo in potresemo po solati, ko bo zrasla, pa jo pripravimo kot špinačo. Med najbolj znane užitne plevele spada navadni tolščak ali portulak, ki ga mnogi že načrtno gojijo na vrtu. Imenitnega okusa in bogat z minerali in vitamini je dobrodošla zel za zgodnje pomladne jedi. Ne gre pozabiti na koprivo, ki si zasluži svoj prostor v kotu vsakega vrta, saj je izjemno koristna rastlina. Običajno jo pripravimo kot špinačo, znano pa je, da uravnava raven železa v telesu. Okusne so tudi trobentice, in sicer listi in cvetovi.