NAREDIMO SAMI

Priklopimo pralni stroj

Pralni in pomivalni stroj najprej uravnamo z vodno tehtnico, nato priklopimo dotočno cev, odtočno pa pritrdimo z objemko na izvijač.
Fotografija: Pritrjevanje in nasajanje dotočne in odtočne cevi pralnega stroja je včasih malo utesnjeno opravilo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Pritrjevanje in nasajanje dotočne in odtočne cevi pralnega stroja je včasih malo utesnjeno opravilo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Montažerji pohištva, denimo kuhinje, ki vam jo pripeljejo domov in zmontirajo, praviloma ne priklapljajo gospodinjskih aparatov. Pa ne zato, ker pomivalnega stroja ne bi znali postaviti na pravo mesto in priklopiti cevi, vtikača pa poriniti v vtičnico, ampak zato, ker mora biti stroj pravilno strokovno priklopljen. To pomeni, da mora tisti, ki priklaplja, poznati zakonitosti vode in elektrike.
Odtočno cev nasadimo na plastični nastavek pod koritom in jo privijemo z objemko.
Odtočno cev nasadimo na plastični nastavek pod koritom in jo privijemo z objemko.

Od obeh smo danes stoodstotno odvisni, a ju moramo strogo ločiti, sicer lahko postane zelo nevarno. Voda in elektrika pač ne gresta dobro skupaj. Torej, če nismo prepričani, da znamo sami priklopiti pomivalni ali pralni stroj, raje pokličimo strokovnjaka.
Tokrat bomo opisali priklop pomivalnega ali pralnega stroja, ko imamo na steni že pripravljeno električno vtičnico in se torej z elektriko ne ukvarjamo posebej.
 

Uravnava z vodno tehtnico


Tako pomivalni kot pralni stroj moramo poravnati z vodno tehtnico, ki mora biti primerno dolga. Najboljša je tista, ki sega od roba do roba pokrova stroja ali še čez. Preden ga postavimo na želeno mesto, odvijemo zategovalno matico na nogah, da bomo lahko privijali ali odvijali vsako posebej. Le tako bomo namreč napravo spravili v ravnino. Pralni in pomivalni stroji so po navadi široki 60 in globoki običajno 50 centimetrov, kar pomeni, da bomo z malo truda dosegli oddaljeni dve nogi pri steni in ju po potrebi privili ali odvili.
Pritrjevanje odtočne cevi
Pritrjevanje odtočne cevi

Ko je stroj v ravnini, položimo vodno tehtnico na križ: torej najprej prečno na pokrov, nato vzdolžno. Tako bomo hitro videli, katera stran je nižja oziroma višja. Nato vodno tehtnico položimo še po obeh diagonalah, tako bomo vedeli, katero nogo je treba priviti ali odviti. To nekajkrat ponovimo in napravo nam bo uspelo spraviti v zadovoljivo ravnino. Če tega ne storimo, lahko pralni stroj ob centrifugi oziroma ožemanju trese ali celo skače po kopalnici.
 

Dotok in odtok vode


Tako pralni kot pomivalni stroji imajo zadaj dve cevi. Ena je dotočna, skozi katero spustimo vodo v stroj za pranje perila ali pomivanje posode. Ta je običajno trša in ima na koncu plastično matico, s katero privijemo cev na pipo z ustreznim navojem. To storimo tako, da pogledamo, ali je v matici gumijasta podložka, ki pri tovorjenju rada izpade iz cevi. Če je ni, moramo priskrbeti novo ustreznih dimenzij.


Stare podložke ne pridejo v poštev, saj so izrabljene in lahko popustijo, najraje takrat, ko nas ni doma; nihče si ne želi, da bi se vrnil iz službe ali nedeljskega sprehoda in bi ga doma čakala poplava. Za privitje dotočne cevi na pipo ne potrebujemo orodja, saj to storimo kar z roko. To storimo tako, da z roko primemo cev in jo nastavimo na navoj poravnano s pipo, se pravi vertikalno. Matica se mora na začetku zlahka zavrteti na pipo. Nato z roko zategnemo. Če je cev z matico in podložko nova, bo hitro prijela in ne bo puščala vode.
Pritrjevanje in nasajanje dotočne in odtočne cevi pralnega stroja je včasih malo utesnjeno opravilo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Pritrjevanje in nasajanje dotočne in odtočne cevi pralnega stroja je včasih malo utesnjeno opravilo. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Druga cev je odtočna, skozi katero prihaja voda po pranju oziroma izpiranju. Ta je običajno plastična, mehkejša in večjega premera, saj v njej ni velikega pritiska. Na koncu je gumirana in to je del, ki ga nataknemo na odvodno plastično cev, ki pri pralnem stroju običajno moli iz stene. Če pravilno porinemo gumijasto cev na narebrani plastični nastavek, bi morala držati, a za vsak slučaj jo privijemo še z objemko, ki običajno ni priložena k strojema. Pazimo, da objemke ne pritegnemo preveč, saj imamo spodaj plastiko.


Druga možnost, v večini primerov velja za pomivalne stroje, je, da odtočno cev nataknemo na nastavek na sifonu pod pomivalnim koritom. Odtočni nastavek pri obeh ne sme biti nižje od 60 centimetrov. Da nam cev ne bi plahutala naokoli, ko bo stroj izvrgel vodo, jo pri odtočnem nastavku stabiliziramo s priloženim plastičnim U-delom. Tudi tu je pametno odtočno cev dodatno pritrditi z objemko na izvijač. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije