Odzračimo z metuljčkom

Če radiator ne greje v celoti, je v njem verjetno zrak.
Fotografija: Z metuljčkom odvijemo ventilček za prezračevanje in podstavimo skodelico. Foto: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Z metuljčkom odvijemo ventilček za prezračevanje in podstavimo skodelico. Foto: Guliver/Getty Images

Radiatorje praviloma odzračimo prvi dan zagona centralne kurjave, naj bo v hiši ali v stanovanju. A včasih pozabimo, zlasti starejši pa se stvari niti ne lotijo.

V cevi centralnega sistema, ki naj bi bile napolnjene s toplo vodo, tako ali drugače uide tudi zrak. V radiatorjih nastanejo zračni žepi, ki preprečijo kroženje vode, to ugotovimo tako, da radiator ne greje, čeprav ga do konca odpremo. Lahko je popolnoma hladen ali pa greje le napol, na levi ali desni ali pa le spodaj, zgoraj pa je mrzel, odvisno od količine ujetega zraka in vrste centralnega sistema.

Vsak radiator ima na nasprotni strani od ventila odzračevalni ventilček, ki ga lahko odvijemo z navadnim malim ploščatim izvijačem, najbolje pa je, če uporabimo ključek za odzračevanje, ki je v obliki metuljčka in stane nekaj evrov.


Radiator odzračimo tako, da v eno roko vzamemo posodico, jo nastavimo pod ventil, z drugo pa počasi odpremo ventil, skozi katerega bo začel sikati zrak. Ko bo začelo brbotati in bo ventilček izpljunil nekaj kapljic, smo blizu konca odzračevanja. Ventil privijemo nazaj, ko skozi luknjico steče gladek curek vode, brez zraka. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije