TEKMOVANJE

Najboljše vampe so skuhali Veseli vampki

Na letošnjem tekmovanju v Sodražici rekordno število ekip. Dišalo tudi iz kotlička, ki so ga pred 75 leti odvrgli bežeči italijanski vojaki.
Fotografija: Zmagovalna trojica. FOTO: Milan Glavonjić
Odpri galerijo
Zmagovalna trojica. FOTO: Milan Glavonjić

Na letošnje tekmovanje v kuhanju govejih vampov v Sodražici se je prijavilo največ ekip doslej, in sicer 17, pravila pa so ostala enaka tistim, ki so jih spisali pred petimi leti. Tako so ognjišče pripravili tekmovalci sami, organizator pa je poskrbel za podstavek za kurišče, drva, vodo za kuho in mizo. Tekmujoče ekipe so si same priskrbele kotliček za kuhanje in pripomočke (predpasnike, serviete) ter kuhinjski pribor (deske, kuhalnice, nože), pa tudi vse druge potrebne sestavine, razen 2,5 kilograma kuhanih, razrezanih, ohlajenih in vakuumsko zapakiranih vampov.

»Če nisi v kulinariki, te ni nikjer. To je danes prestiž. Sprva nas je vleklo, da bi v kotličkih brbotal ciganski golaž, po tem je naš domači kuhar namignil, 'dajmo vampe, saj te jedi javnosti na ogled na kuhajo nikjer', in prisluhnili smo mu,« je razložil Jože Levstek, predsednik Turističnega društva Sodražica.

Sodražani ob najstarejšem kotličku. FOTO: Milan Glavonjić
Sodražani ob najstarejšem kotličku. FOTO: Milan Glavonjić

»Hm, božansko diši po harmoniji domačih začimb. Si že predstavljam, kako bo ta jed teknila, ko bodo ugasnili kotli,« je dejala Cvetka Židan Valjavec iz ekipe Pirnič, ki je zmagala pred dvema letoma. Vampom, ki so jih skuhali po navodilih svojih prednikov, so tokrat dodali domačo vegeto, s seboj so prinesli tudi zajeten vrč zdravilne vode izpod Šmarne gore za zalivanje vsebine v litoželeznem kotličku. »Pri slednjem je zelo pomembno, da ga ne pregrejemo, temveč vzdržujemo rahlo vretje, arome pa se tako povežejo,« je Cvetka segala v kuharske podrobnosti in dejala, da so v petčlanski ekipi še ta glavna Anica in druga pomočnica Tina, fanta pa sta doma pripravila trske in drva, ob kotličku pa izmenjaje vrtela kuhalnice.

Predpasnike so si same ukrojile

Živahne ob ognju so bile tudi Albina Levstek, Marija Slavec in Stanka Turk, upokojenke iz ekipe Mam iz Loškega Potoka. Komisijo so, tako kot pred dvema letoma, ko jih je nagradilo občinstvo, leto prej pa komisija, poskušale prepričati s svojimi žlahtnimi okusi začimb. »Ja, za točke štejejo tudi barva, videz in gostota jedi, okras mize, vedenje in obleke. Rute in predpasniki z motivi na njih smo ročno naredile,« pokaže Albina.

Miza s svinjskimi priboljški, rujna kapljica in pomenkovanje so marsikoga ustavili pri Robiju, Jožetu in Mateju, trojici iz Smučarskega kluba Sodražica. Pozornost je pritegoval tudi njihov kotliček. Kako ne bi, saj je pri Robiju doma že 75 let. »Ko so italijanski vojaki bežali iz naših krajev, so ga, da bi jim bile noge lažje, odvrgli pred hišo. Zamenjali smo le pokrov in noge, pa je videti kot nov,« se pohvali.

Komisija. FOTO: Milan Glavonjić
Komisija. FOTO: Milan Glavonjić

Tričlanska komisija je imela svoj okus. Prvo mesto je prisodila trojici Veseli vampki iz Smrjen nad Pijavo Gorico. Jože Senegačnik, znan mojster peke kruha z naravnim kvasom, je poleg začimb, ki so dišale v vseh drugih kotličkih, v zmagovalnega dodal še makedonsko belo sol. »Mešanica okusov je bila s tem nekoliko bolj ostra, nam pa je prinesla zmago, ki je meni, Andreju in Gregi hkrati povabilo, da se udeležimo tudi kuharskega dneva ob sodraškem Psoglavskem prazniku, 1. julija,« se je veselila trojica s planjave nad Ljubljanskim barjem.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije