Vedno je dobro poznati in upoštevati nasvete, ki koristijo lepoti, ter na drugi strani pozabiti na sicer splošno razširjene mite, katerim morda verjamete tudi sami, a lepi ter zdravi polti ne koristijo ali jim celo škodujejo. Poglejte nekaj takih, ki bi jim morali slediti, in na drugi strani onih, ki jim ne bi smeli.
S pitjem večjih količin vode ne boste dodatno navlažili kože
Seveda morate paziti na primerno hidratacijo. Kadar pijete premalo, vidno trpi tudi koža. A če boste pili več vode, kot je telo v resnici potrebuje, razlika na polti ne bo opazna.
Vsa mila niso slaba
Nekaterim milom so dodane sestavine, med drugimi lavril sulfat ali triksoklan, ki lahko izsušijo kožo. To ne velja za mila, ki vsebujejo glicerin in lipide, denimo stearinsko kislino in triglicerid, ki polti pomagajo zadržati vlago, saj na njej tvorijo zaščitni sloj in preprečujejo izhlapevanje vode. Milom se zato ne izogibajte, dosledno pa berite deklaracije in izbirajte tista, s koži prijaznimi sestavinami.
Velikost por je gensko pogojena
To je tedaj, ko na trgovskih policah iščete sredstva za oženje por, dobro imeti v mislih. Kajti ne glede na to, kaj obljubljajo, se pore pod njihovim vplivom ne bodo zožile. Vse, kar lahko v prid manjše vidnosti teh storite, je, da kožo ohranjate čisto.
Obstajajo manj očitni povzročitelji zamašenih por
Na nekatere krivce za zamašene pore najbrž nikoli ne bi pomislili. A med njimi so tudi notranje površine pokrival, šali, sončna očala, prenosni telefoni, čelade, prevleke z vzglavnike in izdelki za urejanje las (geli, olja, laki). Prav tako tudi površno umivanje obraza, zlasti po aktivnostih, med katerimi se izdatno znojite. Na srečo obstaja način, kako zmanjšati njihov učinek: predmete, ki prihajajo v stik z obrazom, redno umivajte, poskrbite, da se lasje ne bodo dotikali obraza in redno čistite kožo.
Stres ne povzroča aken
V nasprotju s splošnim prepričanjem stres ni krivec za nastanek aken, lahko pa težave z njimi poslabša. Kajti napetost negativno vpliva na imunski sistem, ta se zato težje bori proti bakterijam in vnetjem, ki so krivi za kožne težave. Prav tako telo, kadar je v stresu, proizvaja več hormona kortizola, pod vplivom katerega polt izloča več kožnih maščob.
Simptome pordečele kože (rosaceje) je mogoče zdraviti
Začnimo na začetku: dobro je vedeti, kaj jo v prvi vrsti povzroča, in se sprožilcem te kožne težave izogibati. Najpogosteje gre za vročino, alkohol, začinjeno hrano in stres. Prav tako obstaja več pripravkov, ki lahko ublažijo ali povsem odpravijo omenjeno stanje. Obraz poškropite s hladno obrazno meglico in uporabljate izdelke, ki vam jih predpiše dermatolog.
Kdaj lahko stiskate (mozolje)
Težko je pustiti mozolj, ki cveti na vaši bradi ali čelu, a če po nekaj nežnih stiskih iz njega ne pride nič, ga pustite pri miru. Še nekaj namigov: preden se lotite nadležne bunkice, kožo zmehčajte nad paro. Pore se bodo tako odprle, prav tako se bo zmehčala vsebina mozolja. In še enkrat: če ne gre zlepa, tudi zgrda ne bo šlo.
Vlažilec zraka lahko pomaga pri milijah
To so tiste drobne zatrdline na rokah, ki jih tako pridno praskate. Raje jih negujte s pripravki, ki vsebujejo alfa hidroksi, glikolno in salicilno kislino. Ti koži nudijo blago luščilo. Poskrbite tudi, da bo bivalno okolje dovolj vlažno. Znano je namreč, da so milije očitnejše, kadar je koža suha.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: