PREBAVNE TEŽAVE

Nasveti, ki vam lahko pomagajo pri nadležnem zaprtju

Nujne so spremembe prehrane, pitje dovolj tekočine, najbolje vode, za normalno premikanje črevesja poskrbi tudi gibanje.
Fotografija: Prehrana z več vlakninami premakne črevo v tek. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Prehrana z več vlakninami premakne črevo v tek. FOTO: Getty Images

O zaprtju govorimo, kadar ne izločamo tako pogosto na teden kot sicer, ko imamo težave na začetku izločanja, če je blato trdo in majhno ter kadar imamo občutek nepopolnega izločanja. Povzroči lahko bolečine in vetrove, pretirano napenjanje pa lahko vodi v hemoroide (zatekle analne vene), analne razpoke in rektalni prolaps, ko del črevesja pogleda skozi anus.

Vzrokov za zaprtje je več; lahko nastane kot posledica počasnega premikanja izločkov skozi črevo, nevroloških težav ali disfunkcije medeničnega dna. Lahko je posledica prehranskih motenj, pretiranega uživanja mlečnih izdelkov ali zlorabe odvajal. Povzročajo ga nekatera zdravila, na primer antacidi, ki vsebujejo kalcij ali aluminij. Lahko je hormonsko pogojeno, na primer v nosečnosti ali pri zmanjšanem delovanju ščitnice (hipotiroidizem). Tudi stres in sindrom razdraženega črevesja sta lahko razlog.

Vodi lahko v resnejše zdravstvene težave. FOTO: Getty Images
Vodi lahko v resnejše zdravstvene težave. FOTO: Getty Images

Nujne vlaknine

Kadar trpimo za zaprtjem v milejši obliki, ga lahko preprečimo z manjšimi prilagoditvami življenjskega sloga. Preprečevanje se začne na krožniku, in sicer z uživanjem večjih količin živil, ki so bogata z vlakninami. Sem sodijo sadje in zelenjava ter polnozrnate žitarice. Ženske naj bi na dan zaužile najmanj 25 g vlaknin, moški 38 g. Bodite pozorni pri uživanju sadja, saj lahko vrste z veliko fruktoze, denimo jabolka in hruške, povzročajo vetrove. Preizkušeno domače sredstvo proti zaprtju so suhe slive.

Za normalno premikanje črevesja poskrbi tudi redno gibanje. Za začetek je dovolj, če boste telovadili, tekli ali hodili po 20 minut trikrat na teden, sčasoma pa podaljšajte časovni interval. Če res nimate časa za vadbo, si trikrat na dan med vsakodnevnimi aktivnostmi vzemite desetminutni odmor za hitro hojo. Tako boste aktivni pol ure dnevno.

V primeru bolečin pojdite k zdravniku. FOTO: Pattarisara Suvichanarakul/Getty Images
V primeru bolečin pojdite k zdravniku. FOTO: Pattarisara Suvichanarakul/Getty Images

Pijte dovolj vode in se izogibajte živilom, ki povzročajo dehidracijo, kot sta kava in alkohol. Mnenja o tem, koliko vode bi morali popiti na dan, so različna, potrebna količina je odvisna od letnega časa, načina življenja in tudi telesne teže. Odrasli naj bi v povprečju spili od dva do tri litre vode na dan. In še: na stranišče pojdite takoj, ko začutite potrebo. Ne prelagajte in ne čakajte.

Kdaj k zdravniku?

V večini primerov bodo omenjeni nasveti pomagali in odpravili težave z izločanjem, če pa boste imeli dva tedna po spremembi življenjskega sloga še vedno težave, obiščite zdravnika. Ta vam bo najverjetneje predpisal odvajalo, ki bo pognalo vaš prebavni sistem, ter vas morda poslal na različne preiskave, s katerimi bodo ugotavljali vzrok težav. Če imate bolečine v trebuhu (blago, ki traja 48 ur, ali hudo, nenadno), izgubljate težo, opazite, da je blato ozko kot svinčnik ali da je v njem kri, takoj obiščite zdravnika, prav tako, če zaprtje spremlja bruhanje.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije