KOLERABA

Idealna za zimske jedilnike

Koleraba običajno pristane v loncu in na krožniku, ko želimo dopolniti druga živila, lahko pa jo pripravimo tudi kot samostojno jed; imenitna je v omakah, juhah in enolončnicah.
Fotografija: Okusna je tudi surova, nerezana na kocke ali rezine. FOTO: Tpzijl/Getty Images
Odpri galerijo
Okusna je tudi surova, nerezana na kocke ali rezine. FOTO: Tpzijl/Getty Images

V preteklosti je bila pomembna v prehrani ljudi, uporabljali pa so jo tudi za krmo za živino. Pogosto je bila zlasti na krožnikih revežev, saj je bila eno glavnih živil, preden je v Evropo prišel krompir. Danes je njena vloga precej manjša, se je pa vrnila na naše mize na velika vrata, odprta zdravi prehrani. Je idealna za zimske jedilnike, zlasti ko v drugi polovici zime počasi zmanjkuje sveže lokalne zelenjave. Dobro skladiščena koleraba je uporabna vso zimo. Če imamo dobro klet, jo hranimo v zasipnici, sicer pa jo lahko kupujemo na tržnici pa tudi v trgovinah. Pri tem je bolje izbrati manjše korene, ki so praviloma bolj čvrsti, večji pa lahko postanejo puhli, suhi in dobijo olesenelo strukturo. Koleraba je bogata z minerali, vlakninami in vitamini, zanimivo je, da vsebuje veliko vitamina C.

Nepogrešljiva je v bogatih juhah. FOTO: Dar1930/Getty Images
Nepogrešljiva je v bogatih juhah. FOTO: Dar1930/Getty Images
Uživamo lahko surovo, narezano na rezine, kocke ali paličice. Ima prijeten, nekoliko sladkast okus, kar sicer marsikoga moti, dobro pa se dopolnjuje z drugo zimsko zelenjavo. Narezano ali naribano kolerabo dodajamo pisanim sestavljenim solatam, običajno pa z njo dopolnjujemo juhe in enolončnice, skupaj s korenjem, pastinakom, repo in krompirjem, juho pa obogatimo še s kakšno kašo ali stročnicami. Seveda lahko v njej skuhamo tudi klobase ali meso, sveže ali prekajeno. V Sloveniji poznamo več tradicionalnih jedi iz kolerabe, na primer šaro ali bloško kavlo ali kavro, gre za zelenjavne enolončnice, ki jih lahko dopolnimo z mesom, klobaso ali ocvirki. Če kolerabo kuhamo dovolj dolgo, bo začela razpadati in bo jed zgostila.

Koleraba je bogata z minerali, vlakninami in vitamini. FOTO: Zhenvision/Getty Images
Koleraba je bogata z minerali, vlakninami in vitamini. FOTO: Zhenvision/Getty Images
Vso zelenjavo, ki smo jo našteli za v juho, lahko tudi pečemo, očiščeno in narezano na približno enake kose stresemo v pekač, pokapljamo z oljem in premešamo. Dodamo začimbe, na primer vejico rožmarina, in pečemo na 180 do 200 stopinj približno pol ure. Takšna zelenjava je odlična priloga k mesu, lahko pa je tudi samostojna malica ali večerja. Za prilogo k mesu pripravimo dušeno kolerabo, ki je prav tako silno preprosta. Očiščeno in na kocke narezano dušimo do mehkega na praženi čebuli in jo po potrebi zalivamo z malo vode, jušne osnove ali suhega vina. Če bi radi še nekoliko bolj sladek okus, namesto čebule prepražimo sladkor, da dobimo karamelo in kolerabo dušimo v njej. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije