VOHUNJENJE

Obveščevalci v Londonu: Rusi urijo bojne delfine

Število delfinov v pristanišču v Sevastopolu skoraj podvojeno.
Fotografija: Morski sesalci naj bi varovali pristanišče. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Morski sesalci naj bi varovali pristanišče. FOTO: Getty Images

Britanska obveščevalna služba trdi, da Rusija na Krimu očitno uri bojne delfine, saj se je po njihovih podatkih število teh morskih sesalcev v pristanišču v Sevastopolu skoraj podvojilo. Rusija naj bi jih uporabljala za varovanje pristanišča oziroma v »boju proti sovražnim potapljačem«. Slike kažejo skoraj podvojeno število plavajočih ograj za sesalce v pristanišču, znotraj katerih so zelo verjetno velike pliskavke. Po oceni obveščevalcev v Londonu je Rusija namreč kite beluge in tjulnje za različne naloge že uporabljala v arktičnih vodah.

Vohunski kit

Najslavnejša je beluga, ki se je aprila 2019 pojavila v morju pri norveškem mestu Hammerfest. Nosila je vprego, primerno za namestitev kamere, na njenih zaponkah pa je pisalo »Oprema Sankt Peterburg«. Pojavila so se ugibanja, da je kit namenjen za opazovalne naloge in nadzor. Norvežani so mu nadeli vzdevek Hvaldimir; hval namreč v norveščini pomeni kit, dimir pa namiguje na njegovo domnevno povezanost z Rusijo. Prejšnji mesec se je Hvaldimir pojavil pred švedsko obalo.

Rusko obrambno ministrstvo je leta 2016 v okviru poskusov za obuditev izkoriščanja visoko inteligentnih kitov za vojaške naloge iz sovjetskih časov poskušalo kupiti pet delfinov. Ameriška mornarica je medtem leta 2003 v okviru operacije Enduring Freedom za iskanje in označevanje predmetov pod vodo uporabila morske leve in delfine.

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije