CERTIFIKAT

Ste zaposleni v katerem od naštetih 260 podjetij?

Potem imate menda urejeno delovno okolje, ki omogoča usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.
Fotografija: Očetje so vse aktivnejši pri vzgoji otrok. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Očetje so vse aktivnejši pri vzgoji otrok. FOTO: Jure Eržen, Delo

LJUBLJANA – Slovenska podjetja, ki naj bi se zavedala pomena družbene odgovornosti do zaposlenih, lahko že dobro desetletje kandidirajo za prejem certifikata družini prijazno podjetje. Šele po uspešno zaključnem prvem triletnem ciklu se lahko podjetje uvrsti na seznam dobitnikov certifikata.

Presenečeno smo listali po seznamu prejemnikov in ugotavljali, da je takšnih podjetij v Sloveniji več kot 260, po podatkih Ekvilib Inštituta, ki certifikate podeljuje, pa ta podjetja skupaj zaposlujejo 80.000 oseb. Med njimi so večje trgovske verige, banke, Radio televizija Slovenija, Žale, Baby center, Akrapovič, Slovenska turistična organizacija, Petrol, nekatere zavarovalnice, bolnišnice itd. Kot kaže, se le redko večje podjetje ne kiti s tem nazivom. 

Dodatni prost dan, fleksibilen delovni čas ...

Certifikat družini prijazno podjetje je edini tovrstni certifikat v Sloveniji, njegov namen pa je, da bi omogočil usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja zaposlenih. Petra Hartman z Ekvilib Inštituta nam je pojasnila, kaj to pomeni v praksi: »Nekatera podjetja obdarujejo novorojenčke zaposlenih, otroke ob koncu leta, številna omogočajo zaposlenim dodatni prost dan ob vstopu otroka v šolo ali ob uvajanju v vrtec. Vsa podjetja ne izvajajo istih ukrepov, ampak med celotnim naborom ukrepov izberejo svoje. Kljub temu da so številni ukrepi namenjeni staršem, pa vedno iščemo ukrepe in rešitve, ki koristijo vsem zaposlenim (fleksibilen delovni čas je na primer tak ukrep, od katerega imajo lahko koristi vsi zaposleni). Prav tako ne smemo pozabiti na zaposlene z drugimi skrbstvenimi obveznostmi, ki na primer skrbijo za svoje starše ali druge starejše člane družine ...«

Podjetje pa seveda certifikat tudi izgubi. Če ne izvaja izbranih ukrepov ali v primeru kršitev zakonodaje, se mu namreč certifikat odvzame.

Manj odhodov z delovnega mesta

Učinke certifikata so po besedah Hartmanove pozitivni, »saj med zaposlenimi opažajo večje zadovoljstvo z delovnim mestom, manj je odhodov iz podjetja, hkrati pa delodajalci s tovrstnimi ugodnostmi privabijo nove zaposlene, ki cenijo delo v podjetju, ki je naklonjeno družini«.

Izjave nekaterih zaposlenih:

Zaposlena v Mlekarni Celeia: »Kot mamica dveh sinov sem bila ob njunem rojstvu počaščena, saj sem v porodnišnico dobila čestitko s strani našega podjetja.«

Zaposlena na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve: »To, da mi delodajalec omogoča zgodnejši prihod na delo, naši družini močno olajšuje vsakodnevno usklajevanje vseh obveznosti.«

Renata iz podjetja Žale: »Sem mama srednješolca, ki v času poletnih počitnic z veseljem izkoristi možnost počitniškega dela v podjetju. Vesela sem, da naši otroci pobližje spoznavajo naše delo in mislim, da znajo tako bolj ceniti in spoštovati denar. Bližajo se prazniki in tudi tokrat ne bomo pozabili na obdarovanje otrok zaposlenih. Verjemite, da je ob tovrstnih bonitetah še tako težko delo lažje.«

Petra iz rehabilitacijskega centra Soča: »Kot mama dveh otrok sem z veseljem izkoristila prost dan ob vstopu prvošolke v šolo, ki je tako za otroka kot starše nepozaben dogodek. Čez nekaj let bom lahko ob njiju na informativnem dnevu za vpis v srednjo šolo.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije