STANJE V BOLNIŠNICAH IZJEMNO RESNO

Nujni sestanek zdravstvene stroke, začenja se Bergamo ...

Bolnišnice bodo kapaciteto covidnih intenzivnih oddelkov povečale za 10 dodatnih postelj.
Fotografija: Covidni oddelek na UKC Ljubljana. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Covidni oddelek na UKC Ljubljana. FOTO: Voranc Vogel

Medtem ko velik del slovenske družbe le brezbrižno posluša opozorila o resnih razmerah, v katerih se je znašlo slovensko zdravstvo, iz bolnišnic kličejo na pomoč zaradi velikega števila covidnih bolnikov primanjkuje prostora in kadra. Ponekod so se že odzvali dijaki in študenti zdravstvenih smeri, del svojega kadra so pripravljeni odstopiti tudi nekateri zdravstveni domovi, ki ob tem opozarjajo tudi na lastno obremenjenost. Včeraj se je namesto na vladni obisk, v intenzivno enoto covidnega oddelka v UKC Ljubljana podal tudi sam zdravstveni minister Janez Poklukar, vlada je na dopisni seji odločila tudi, da bo zdravstvenim delavcem na pomoč prišla tudi vojska

image_alt
Minister Poklukar odpovedal vladni obisk in odhitel v bolnišnico (FOTO)

»Naval pacientov je takšen, kakršnega še ni bilo. Kmalu bodo začele padati prve žrtve,« je o resnosti razmer za regionalno televizijo BKTV povedal vodja urgence v UKC Maribor Gregor Prosen. »Vstopamo v scenarij Bergama. Moramo priznati, da so vse rokavice padle, kdorkoli je pripravljen priti na pomoč, je dobrodošel.«

Prepozno za streznitev

Gregor Prosen, vodja urgence UKC Maribo.r FOTO: BKTV
Gregor Prosen, vodja urgence UKC Maribo.r FOTO: BKTV
Najbolj bi zdravstvenim delavcem bilo v pomoč to, da bi se kot družba zresnili in zaustavili širjenje okužb. »A če smo povsem pošteni, je prepozno. Kar je, je. Prostovoljce smo aktivirali, zdaj gasimo eksplozijo, ki je z vsakim dnem večja. Kmalu bodo zapolnjene vse bolnišnične kapacitete. Vsak dan se dodajajo novi oddelki, a kader se dodatno redči. Tukaj so študenti, boj ali manj so vsi, ki so vključeni v zdravstvo, že vpreženi.« Povedal je tudi, da v primerjavi z drugim valom epidemije na urgenci ni nič manj primerov, kot jih je bilo zadnja leta. »Okuženih pa je bilo samo včeraj na našem delu urgence 40 več. Promet pri nas je torej za polovico večji, kot bi bil v normalnih okoliščinah, da ne govorimo še o zapletenosti in tehnični zahtevnosti obravnave covid bolnikov.«

Največja mobilizacija v zdravstvu

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je za STA povedal, da je v državi prostih še devet covidnih intenzivnih postelj. Z direktorji covidnih bolnišnic bodo zato na večernem sestanku iskali rešitve za zagotavljanje dodatnih kapacitet. »Poteka daleč največja mobilizacija v zdravstvu.«

Glavna ovira niso postelje, niti prostor, glavna ovira je pomanjkanje kadra, opominja Vindišar. Kot pojasnjuje, so se na poziv ministra za zdravje k pomoči covidnim bolnišnicam že odzvali v zdravstvenih domovih, psihiatričnih bolnišnicah, specialnih bolnišnicah, porodnišnicah in izobraževalnih ustanovah, med njimi so se odzvale zdravstvene šole in obe medicinski fakulteti.

Po besedah Vindišarja pomoč respiratorja sicer trenutno potrebuje 150 bolnikov, 34 pa jih je na t. i. neinvazivni ventilaciji, »ki je običajno stopnja pred respiratorjem«. Zato vse ljudi poziva k spoštovanju ukrepov, saj je zdravstveni sistem izjemno obremenjen.

V petek so v 9205 PCR-testih potrdili 3666 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah zdravijo 981 covidnih bolnikov ali 27 več kot dan prej. Intenzivno nego jih potrebuje 225, kar je največ od začetka epidemije marca lani. Umrlo je 20 covidnih bolnikov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije