ODŠKODNINA

Država mora Alojzu plačati

Alojzu Stariču odškodnina zaradi neupravičenega pripora. Osumljen je bil nedokončanega uboja.
Fotografija: Alojzu Stariču je uspelo z odškodninskim zahtevkom. FOTO: OSTE BAKAL
Odpri galerijo
Alojzu Stariču je uspelo z odškodninskim zahtevkom. FOTO: OSTE BAKAL

GORNJA RADGONA – Marjan Neuvirt, predsednik Okrajnega sodišča v Gornji Radgoni, nam je potrdil, da je bil Alojz Starič, ki ga je zastopal odvetnik Igor Vinčec, uspešen v tožbi zoper Republiko Slovenijo. Starič je bil namreč skoraj pol leta neupravičeno priprt, zaradi česar mu je država dolžna plačati 13.500 evrov odškodnine z zamudnimi obrestmi, ki so začele teči 19. julija 2017.
Alojzu Stariču je uspelo z odškodninskim zahtevkom. FOTO: OSTE BAKAL
Alojzu Stariču je uspelo z odškodninskim zahtevkom. FOTO: OSTE BAKAL

Ob tem mora Republika Slovenija, ki jo je na pravdi pred sodnico Marjeto Kralj na radgonskem sodišču zastopala višja državna odvetnica Državnega odvetništva RS Katja Toth, v roku 15 dni po prejetju sodbe povrniti pravdne stroške v znesku 1727,32 evra. Starič je od RS terjal odškodnino, ker mu je bila v času od 6. 8. 2015 do 21. 1. 2016 neupravičeno odvzeta prostost v obliki pripora, saj je bil s sodbo oproščen očitanega mu kaznivega dejanja.
Oseba, ki je v priporu in je nato s pravnomočno sodbo obtožbe oproščena, ima pravico do odškodnine. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES
Oseba, ki je v priporu in je nato s pravnomočno sodbo obtožbe oproščena, ima pravico do odškodnine. FOTO: GULIVER/GETTY IMAGES

Za prestane duševne bolečine zaradi neupravičenega pripora, v katerem je bil od 6. avgusta 2015 do 21. januarja naslednje leto, je Starič od države zahteval znesek 19.500 evrov in ga utemeljeval s tem, da v priporni celici, v kateri je bival, zaradi prenatrpanosti ni bilo dovolj prostora, da se je v priporu slabo počutil, saj je bil nespečen, tesnoben, zaradi česar je moral jemati zdravila, ki mu jih je predpisal psihiater, bil je tudi omejen pri gibanju, opravljanju vsakdanjih opravil, prostočasnih aktivnostih ter pri socialnih stikih, zaradi medijske odmevnosti zadeve pa je bil okrnjen njegov ugled.


V odgovoru na tožbo je zastopnica države ugovarjala temelju in višini tožbenega zahtevka ter predlagala njegovo zavrnitev. Starič je s tožbo od države najprej zahteval 16.900 evrov, in sicer za nepremoženjsko škodo v višini 8000 evrov, znesek 8900 evrov pa v obliki odškodnine za duševne bolečine zaradi neupravičenega pripora. Konec lanskega leta je nato tožbeni zahtevek modificiral in od tožene stranke v okviru enotnega odškodninskega zahtevka zaradi prestanih duševnih bolečin zahteval 19.500 evrov. Spremembi je tožena stranka sicer nasprotovala, vendar jo je sodnica dovolila zaradi smotrnosti za dokončno ureditev razmerja med pravdnima strankama.


Kot je v obrazložitvi sodbe razčlenila sodnica Marjeta Kralj, se je sodišče v »konkretni zadevi prvotno ukvarjalo z vprašanjem, ali je podana podlaga za uveljavitev odškodnine, ki jo tožnik zahteva od tožene stranke«. Oseba, ki je v priporu in je nato s pravnomočno sodbo obtožbe oproščena, ima namreč do odškodnine pravico.

O 49-letnem Alojzu Stariču, očetu 21 in 11 let starih sinov, se je govorilo in pisalo od 5. avgusta 2015, ko so ga osumili za nedokončan uboj deset let mlajše žene Valerije, ki naj bi jo napadel in zabodel med vožnjo v bližini domače vasi v Apaški dolini. Ko so ga dobrih 24 ur pozneje prijeli, so ga odpeljali v pripor, in tam je prebil več kot pet mesecev.


Ker tožilstvu ni uspelo dokazati očitanega kaznivega dejanja, je bil Starič vmes obsojen na polletno zaporno kazen zaradi povzročitve lahke telesne poškodbe. Zato so ga izpustili iz pripora, je pa višje sodišče zadevo vrnilo v vnovično obravnavo na okrožno sodišče v Murski Soboti, kjer so ga v drugo oprostili vseh očitkov. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije