NA KOŽO

Komentar Tine Horvat: Namesto sočutja krohot in pogrom

Ko se še niti ni vedelo za nobeno okoliščino smrti, so starše že pošiljali na vešala in električne stole.
Fotografija: Sv. Lovrenc otrok umrl v avtu. FOTO: Mediaspeed
Odpri galerijo
Sv. Lovrenc otrok umrl v avtu. FOTO: Mediaspeed

Dogajanje po tragediji podmornice Titan, ki je implodirala tik ob razbitinah Titanika, je med drugim pokazalo vso bedo družbenih omrežij. Sprva, dokler se še ni točno vedelo, kaj se je zgodilo, je ves svet trepetal za pogrešane udeležence odprave, ki naj bi jim ostalo zraka le še za 90 ur, a ko se je izkazalo, da gre za milijarderje, ki so za pustolovščino plačali po 250.000 ameriških dolarjev, so po njih brez milosti in sočutja udarili komentatorji. Na omrežjih ni manjkalo niti šal, v sodobnem jeziku se jim reče memi, na račun pustolovcev. Kdor po nesreči brska po družbenih omrežjih, bo dobil občutek, da peterici mrtvih ves svet privošči smrt, češ kaj da se gredo ti nori bogataši.

Prav tako strašljivi so bili odzivi po tragediji v Sv. Lovrencu, kjer je še ne dveletni malček umrl v razbeljenem avtomobilu. Namesto izrazov sočutja se je bes javnosti usmeril v starše, ki so bili, kot se je pozneje izkazalo, stari znanci policije, med hišno preiskavo pa so pri njih našli drogo. A neposredno po dogodku, ki je pretresel Slovenijo, ko se še niti ni vedelo za nobeno okoliščino smrti malčka, so po družbenih omrežjih neodgovorne starše že pošiljali na vešala in električne stole, češ, otroka pač ne morejo kar pozabiti v avtomobilu. In da si ne zaslužijo drugega kot počasno in mučno smrt.

Vnaprejšnje sodbe in komentarji, ki storilce brez usmiljenja pošiljajo v smrt, so prav tako strašljivi, kot so same tragedije. Res je vsakomur nepojmljivo, kako lahko nekdo v avtu pozabi lastnega otroka, in za takšno ravnanje težko najdemo opravičilo. Vendar psihologi opozarjajo, da se to v določenih okoliščinah lahko zgodi vsakomur. A namesto razmisleka, kaj bi bilo treba narediti, da se tako strašni dogodki ne bi več dogajali, so se na družbenih omrežjih celo množično posmehovali različnim strokovnjakom, ki so objavljali razne nasvete in svarila, kako naj ravnamo, da otrok vendar ne bi pozabljali v avtomobilih.

Tudi mnoge druge nesreče v teh časih, ki jih krojijo elektronske naprave, namesto sočutja spodbujajo nasilje, krohot in omalovaževanje. Še dobro, da ta svet družbenih omrežij, v katerem virtualno živi vse več ljudi, vseeno ni resničen.

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije