NA OKO

Kolumna Miše Terček: Dinastija 2.0

Presenečeni boste, kolikokrat se lahko en lik spreobrne iz dobrega v slabega, uide smrti, požene ves denar, ga ponovno zasluži in tako dalje.
Fotografija: Posodobljena družina Carrington: hči Fallon, oče Blake in njegova nova žena Cristal Foto: The CW
Odpri galerijo
Posodobljena družina Carrington: hči Fallon, oče Blake in njegova nova žena Cristal Foto: The CW

Če boste vprašali, katera je največja televizijska limonada oziroma telenovela, kot jim pravimo danes, bo odgovor odvisen od starosti sogovornika. Generacije, ki so najstniška in študentska leta preživljale v devetdesetih, bodo rekle Beverly Hills 90210 ali Melrose Place, mlajši, torej v 21. stoletju, bodo morda prej omenili turške, mehiške, brazilske in druge, ki jih je danes malo morje.
Posodobljena družina Carrington: hči Fallon, oče Blake in njegova nova žena Cristal Foto: The CW
Posodobljena družina Carrington: hči Fallon, oče Blake in njegova nova žena Cristal Foto: The CW

V osemdesetih letih pa sta, če ne štejemo nižjeproračunske Santa Barbare, svet telenovel najbolj zaznamovali limonadi Dallas in Dinastija. Pri obeh sta se zgodbi vrteli okoli bogatih in vplivnih, ki so si lahko privoščili več kot drugi, drugorazredni državljani, torej ekscese in luksuz na vseh področjih, od ljubezenskega do denarnega. Družine, ki se kopajo v denarju in so del tistega famoznega enega odstotka najvplivnejših Zemljanov, so bile za navadne smrtnike vedno zanimive. Še posebno če so so bile ujete v niz zarot, spletk in prevar.

Če je denar, mora biti pokvarjen, da je gledljiv, mi – pošteni gledalci – pa se tako bolje počutimo, ko spremljamo, kako se bogataši utapljajo v lažeh, ločitvah in umorih.
Zato ni nič čudnega, da so po skoraj štirih desetletjih, odkar je bila prvič predvajana, lastniki znamke nameravali ponovno oživeti legendarno Dinastijo. Slednja je takrat s prebrisano Alexis, ki jo je upodobila Joan Collins, pravzaprav postavila temelje, kakšna naj sploh bo sodobna TV-žajfnica. Bitka dveh premožnih družin, rodbine Carrington in klana Colby, je bila središče televizijskega vesolja in nemalokrat navdih posnemanja. V originalu sta poleg omenjene Joan pod žarometi blestela še John Forsythe kot naftni mogotec Blake Carrington in Linda Evans kot njegova nova žena.

A danes je, roko na srce, zgodba Dinastije zastarela, saj se vrti okoli stvari, ki ne spadajo v 21. stoletje oziroma se mladi z njimi ne morejo več poistovetiti. Zato so snovatelji serije, ko predlani začeli prvo sezono, ne le osvežili igralsko ekipo, temveč tudi posodobili zgodbo in jo prestavili v sedanjost. Zamenjali so tudi mesto dogajanja, namesto nezanimivega Denverja je to postala pisana Atlanta.

Nova Dinastija, ki je v koprodukciji ameriške televizije The CW in globalne spletne televizije Netflix ponudila že dve sezoni, najbrž resda ne bo nikoli dosegla visoke gledanosti originalne – ta je bila v najboljših časih v ZDA in še marsikje celo najbolj gledana televizijska vsebina –, a je danes našla novo občinstvo in nove spletke. Čeprav so ohranili večino originalnih imen likov kot tudi priimek osrednjih obravnavanih družin, so zaradi sodobnega sveta v odnosih med glavnimi vlogami nekatere zanimive osvežitve.

Steven, sin Blaka Carringtona, je recimo deklarirani gej, zato je v seriji dokaj nazorno dokumentirano tudi njegovo ljubezensko življenje, in to povsem enako, kot so prikazana ljubezenska razmerja drugih, heteroseksualnih likov. A z očetom nista v konfliktu zaradi tega, saj ga ta pri tem povsem podpira, temveč zaradi tega, ker je Steven demokrat, Blake pa republikanec, zaradi česar se dostikrat znajdeta na nasprotnih bregovih.


Zanimivo je, da prihod nove Alexis dočakamo šele v 16. delu, do takrat pa se o njej le govori in ugiba, kar je dalo piscem scenarija dovolj časa, da so njen lik zgradili do potankosti. Po eni strani se s tem povečuje radovednost, po drugi pa gre za nenavadno odločitev, saj je bila Alexis zaradi Joan Collins glavna atrakcija originalne Dinastije.

V rimejku ne manjka težav zahodnega sveta in tegob nesramno bogatih, veliko pa je tudi ukvarjanja z aktualnimi problematikami, od družabnih omrežij, nove tehnologije in zagonskih podjetij do okoljevarstva, onesnaževanja in politike. Večni pa ostajajo ljubezenski trikotniki, poroke, ločitve, prevare, nezakonski otroci, oporoke in celo umori. Prva sezona nove Dinastije vse našteto sicer še nekako drži na nivoju, čeprav se zdi, da se v vsakem delu začne in konča najmanj tretja svetovna vojna, v drugi sezoni scenaristi (najbrž zaradi obupa in iskanja pozornosti) z vsem skupaj že malo pretiravajo. A ne glede na vse boste presenečeni, kolikokrat se lahko en lik spreobrne iz dobrega v slabega, uide smrti, požene ves denar, ga ponovno zasluži in tako dalje.

Če imate radi spletkarske telenovele, je nova Dinastija ultimativna žajfnica za 21. stoletje. Dokaz, da zanimanje za zasebno življenje družine Carrington v vseh teh desetletjih še ni usahnilo, je tudi to, da že snemajo tretjo sezono. Le kaj vse si bodo še izmislili ...

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije