Ne smemo zanemariti zdravljenja!

Zlom zaradi osteoporoze doleti vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega: povzroči ga lahko celo padec s stojne višine ali močan objem. Je posledica zmanjšane kostne gostote in kakovosti kosti, te postanejo luknjičaste, bolj krhke in hitreje lomljive.
Fotografija: Osteoporoza se velikokrat pokaže šele z nenadnim zlomom.
Odpri galerijo
Osteoporoza se velikokrat pokaže šele z nenadnim zlomom.

Bolezen se pojavi brez posebnih znakov, zelo pogosto z nenadnim zlomom zapestja, nadlahtnice, kolka in vretenc. »Zlomi vretenc, ki so večkrat spregledani, neredko povzročijo zmanjšanje telesne višine, ukrivljeno hrbtenico in grbo,« pojasnjuje Duša Hlade Zore, dr. med., in predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.


»Vsi zlomi, zlasti kolka in vretenc, lahko povzročijo bolečine, invalidnost in močno spremenijo kakovost življenja bolnika.« Na pojavnost osteoporoze lahko vplivamo tudi sami, bolj so namreč ogroženi tisti, ki se premalo gibajo, kadijo in uživajo več alkohola, uživajo premalo mleka in mlečnih izdelkov; pomembno vlogo ima tudi dolgotrajno jemanje nekaterih skupin zdravil, predvsem glukokorikoidov, večjega tveganja pa se morajo zavedati tudi ženske, ki so zgodaj zašle v menopavzo, in tiste z zelo nizko telesno težo (pod 60 kilogramov ne glede na višino).


»Zavedati se moramo, da lahko samo strokovnjak poda odgovor, zakaj je bolezen nastala, kakšni so možni načini zdravljenja in katere preiskave je treba opraviti,« nadaljuje sogovornica. »Na podlagi preiskav se bo odločil, kakšna je ogroženost za zlom, in določil terapijo, katere osnovni namen je preprečevanje zlomov in ponovnih zlomov. Podatki kažejo, da velja za osebe, ki so že utrpele osteoporozni zlom, dvakrat večja verjetnost, da bodo doživele ponovnega, tveganje pa povečuje vsaka na novo zlomljena kost. Posledice zlomov so resne in lahko izrazito spremenijo življenje posameznika in družine.«
 

Nujno preprečevanje padcev


Pred prvim zlomom vretenca ali kolka lahko diagnozo osteoporoze postavimo z merjenjem mineralne kostne gostote, ki jo lahko izmerimo z aparatom DXA: »Ker pa trdnost kosti ni odvisna zgolj od mineralne kostne gostote, ampak še od drugih dejavnikov, v skladu s slovenskimi smernicami tako izbira zdravljenja ni več odvisna le od rezultatov meritve DXA, ampak je ključen seštevek številnih dejavnikov tveganja, ki posredno pokažejo kakovost kosti in s tem tudi verjetnost za zlom. To lahko izračunamo z računalniškim modelom FRAX, ki ga je razvila Svetovna zdravstvena organizacija in s katerim lahko izračunamo verjetnost, da utrpimo osteoporozni zlom v naslednjih 10 letih. Vprašalnik je dostopen na spletu www.shef.ac.uk/FRAX, verjetnost pa nam lahko izračunajo tudi v referenčnih ambulantah, nekaterih lekarnah in usposobljene članice društev bolnikov z osteoporozo med občasnimi akcijami presejalnih meritev mineralne kostne gostote z ultrazvokom na petnici. Uporaba računalniškega modela FRAX je primerna tako za ženske po menopavzi in moške, starejše od 50 let.« Zmotno je mišljenje, da so osnova zdravljenja sama zdravila, poudarja sogovornica. Če ne gre za osebo, ki jo ogroža zlom, so najprej na vrsti splošni ukrepi, kot so zadostno gibanje, uravnotežena prehrana, izogibanje slabim navadam, zadosten vnos kalcija, beljakovin in vitamina D.
 

V karanteni brez ovir


Epidemija novega koronavirusa se je seveda dotaknila tudi življenja in obravnave bolnikov z osteoporozo, zato je upoštevanje ukrepov državnih organov ključnega pomena.

»Najprej naj pomirimo, da bolniki z osteoporozo in tisti, ki jemljejo zdravila za zdravljenje osteoporoze, niso nič bolj ogroženi za okužbo s koronavirusom kot tudi ne za resnejše zaplete. V trenutnih razmerah pa je zelo pomembno, da bolniki z osteoporozo ne utrpijo zloma, zato je preprečevanje padcev ključnega pomena. Ker smo več doma kot običajno, je treba poskrbeti, da je dom brez ovir, ki bi lahko povzročile neželene padce. Bolniki prav tako ne smejo prekiniti ali odložiti zdravljenja z zdravili (vključno z uživanjem kalcija in vitamina D). Če se bolnica ali bolnik ne počuti dobro in ne vzame predpisanih zdravil, naj ne pozabi nadaljevati jemanja običajnega odmerka takoj, ko se spet počuti bolje. Za določena zdravila začasna odložitev za obdobje, daljše od štirih tednov, ni priporočljiva, zato je nujen čimprejšnji posvet z zdravnikom," še opozarja Duša Hlade Zore, kajti "opustitev ali zanemarjanje zdravljenja lahko prinese tisto, česar se pri osteoporozi najbolj bojimo: zlom." Svetuje nam lahko tudi diplomirana medicinska sestra, ki dela v referenčni ambulanti, povežemo se lahko po elektronski pošti.


Na spletni strani Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije so objavljeni nasveti in koristni prispevki o osteoporozi, prehrani, gibanju in zdravem življenjskem slogu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije