MEDENE JEDI

Dan medu v kulinariki že to soboto (FOTO)

Pripravljajo ga v Čebelarskem razvojno-izobraževalnem centru Gorenjske; na pokušino bodo medene jedi.
Fotografija: Naj medi! FOTOGRAFIJE: Špela Ankele
Odpri galerijo
Naj medi! FOTOGRAFIJE: Špela Ankele

Jutri od 10. ure naprej bo v Čebelarskem razvojno-izobraževalnem centru Gorenjske zelo živahno, saj bo tam tradicionalni Dan medu v kulinariki. Na parkirišču pred centrom bo tržnica medenih dobrot in domačih izdelkov, na pokušino bodo jedi, v katere so kuharji vpletli med.

A to še ne bo vse: pripravljajo predavanje o apiterapiji in uporabi čebeljih pridelkov v vsakdanjem življenju ter predstavitev knjige Nike Pengal z naslovom Skrivnosti gospodične Medične. V Lescah bodo jutri razglasili rezultate in podelili priznanja za slovensko ocenjevanje medu na Gorenjskem.

Nekateri ga dajo celo v kis.
Nekateri ga dajo celo v kis.

Zvrstilo se bo še nekaj predavanj: Nika Kobal iz Razvojne agencije Zgornje Gorenjske bo predstavila projekt Seme preteklosti je seme prihodnosti, ekološki kmetovalec Tilen Praprotnik, ki v okolici Radovljice vodi unikatno Kmetijo Vegerila, pa bo nanizal zanimivosti o pomenu lokalno pridelane hrane. Popoldne bo Rihard Baša pripravil kulinarično delavnico z degustacijskim jedilnikom, v katerega bo seveda vpletel med. Kot vsakokrat bodo na razgibanem kulinaričnem dogodku tudi letos sodelovali dijaki bližnje Srednje gostinske in turistične šole Radovljica, ki bodo z mentorjema Simonom Malcem in Tonetom Tuškom pripravili jedi, pri kuhanju katerih lahko uporabimo med.

V preteklosti smo lahko na omenjenem dogodku poleg čebelarjev srečali različne domače slovenske proizvajalce, ki svoje poslanstvo namenjajo medu. Med drugim so se predstavili Cirila Šmid, ki v Železnikih ustvarja medene dražgoške kruhke, Gregor Jere, ki v svojem čebelarstvu blizu Ljubljane ustvarja medena vina, izdelovalci lectovih src, imenitnih medenjakov in podobnih dobrot.

Že včeraj je Mateja Reš, ki vodi Vrt okusov, pripravila prikaz uporabe medu v kulinariki. Delavnica, pri pripravi katere je sodelovala Razvojna agencija Sora, je bila namenjena predstavnikom javnih ustanov, torej vodjem prehrane, kuhinj in kuharskemu osebju ter tudi preostalim zainteresiranim.

Če za konec omenimo še nekaj številk, povezanih s čebelami in čebelarstvom: po podatkih centralnega registra čebelnjakov je bilo oktobra predlani pri nas 11.293 čebelarjev, ki so skrbeli za 213.581 čebeljih družin. Ekoloških čebelarjev je bilo 88. Statistični urad je omenjal te številke: v Sloveniji smo leta 2020 pridelali 1293 ton medu, od tega je bilo 34 ton ekološkega. 

Del Čebelarskega razvojno-izobraževalnega centra Gorenjske je kavarna Panj, v kateri lahko naročimo tudi kavo z medom.
Del Čebelarskega razvojno-izobraževalnega centra Gorenjske je kavarna Panj, v kateri lahko naročimo tudi kavo z medom.

Ste že slišali za medeno vino?
Ste že slišali za medeno vino?

Tudi v solatnem prelivu je lahko.
Tudi v solatnem prelivu je lahko.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije