ODLOČILI SO
Purič s podporo odborov DZ za gospodarstvo in zadeve EU
Med prioritetami je izpostavil pospešitev črpanja evropskih sredstev, kot strokovnjak za motiviranje zaposlenih pa stavi na ekipno delo.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Odbora DZ za gospodarstvo in zadeve EU sta danes predstavitev kandidata za ministra brez resorja, pristojnega za razvoj, strateške projekte in kohezijo, Iztoka Puriča ocenila kot ustrezno. Kandidat je med prioritetami izpostavil pospešitev črpanja evropskih sredstev, kot strokovnjak za motiviranje zaposlenih stavi na ekipno delo. Purič, ki ga je SAB predlagal za ministra po tem, ko je po dveh mesecih s tega položaja odstopil Marko Bandelli, je ugotovil, da podatki o dosedanjem črpanju evropskih sredstev tekočega programskega obdobja niso ohrabrujoči. »Eno je gotovo: nalog ni malo in jih ne bo zmanjkalo,« je dejal.
Purič, sicer upokojeni 64-letni doktor znanosti s področja organizacijskih ved, velik potencial za dosego zastavljenih ciljev vidi v zaposlenih v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Premorejo ogromno znanja in izkušenj, je dejal in dodal, da se je na prejšnjih delovnih mestih veliko ukvarjal z motivacijo zaposlenih, v teh pa vidi tudi ključ do uspeha na položaju ministra. »Zavedam se, da kot posameznik ne morem narediti ničesar. Vse, kar sem v življenju dosegel, sem z ekipo.«
Odbora sta predstavitev kot ustrezno podprla s 16 glasovi za in sedmimi proti. Člani odborov iz vrst opozicije so bili kritični, da je bil njegov nastop premalo ambiciozen, a Purič je odgovoril, da ni človek, ki bi veliko obljubljal. »Moj način dela ni tak, sem zelo velik realist,« je povedal.
Informacijski sistem še vedno ne deluje v celoti
Slovenija ima v programskem obdobju 2014–2020 na voljo nekaj manj kot 3,1 milijarde sredstev iz skupnega evropskega proračuna. Od tega je bilo doslej dodeljenih za 2,1 milijarde evrov in za večino projektov so ministrstva že izvedla javne razpise in z izbranimi izvajalci sklenila pogodbe o sofinanciranju. Projekti se izvajajo, prav tako se iz slovenskega proračuna poravnavajo že izvedene aktivnosti, vendar pa so pripravljeni zahtevki za povračilo iz evropskega proračuna šele za 30 odstotkov razpoložljivih sredstev, je ugotovil Purič. Vzrok za tako velik razkorak med izplačili iz slovenskega proračuna in povračili iz blagajne EU je v kompleksnem in še ne v celoti delujočem informacijskem sistemu službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Informacijski sistem vladne službe bo tako eden večjih zalogajev, ki mu bo Purič na mestu ministra posvetil svojo pozornost. »To bo ena težjih nalog.«Purič, sicer upokojeni 64-letni doktor znanosti s področja organizacijskih ved, velik potencial za dosego zastavljenih ciljev vidi v zaposlenih v vladni službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Premorejo ogromno znanja in izkušenj, je dejal in dodal, da se je na prejšnjih delovnih mestih veliko ukvarjal z motivacijo zaposlenih, v teh pa vidi tudi ključ do uspeha na položaju ministra. »Zavedam se, da kot posameznik ne morem narediti ničesar. Vse, kar sem v življenju dosegel, sem z ekipo.«
Odbora sta predstavitev kot ustrezno podprla s 16 glasovi za in sedmimi proti. Člani odborov iz vrst opozicije so bili kritični, da je bil njegov nastop premalo ambiciozen, a Purič je odgovoril, da ni človek, ki bi veliko obljubljal. »Moj način dela ni tak, sem zelo velik realist,« je povedal.