Zakulisje

Karl Erjavec optimističen, druga stran pa tudi

Desus izstopa iz koalicije, danes že navsezgodaj predvideno preštevanje poslancev SMC.
Fotografija: 278 dni je bil Desus del vlade Janeza Janše. Karl Erjavec ga je že tudi formalno obvestil o izstopu njegove stranke iz koalicije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
278 dni je bil Desus del vlade Janeza Janše. Karl Erjavec ga je že tudi formalno obvestil o izstopu njegove stranke iz koalicije. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Ljubljana – Predsednik Desusa Karl Erjavec se bo s poslanci – po odločitvi, da mora stranko zapustiti Robert Polnar, so za zdaj v Desusu ostali štirje – pogovoril danes. Na včerajšnjem glasovanju sta bila sicer prisotna le vodja poslancev Franc Jurša in Jurij Lep, ki sta menda potrdila tako sklep o odhodu iz koalicije kot tudi Erjavca za mandatarja. Oči so zdaj uprte v SMC, brez katere načrt, da Slovenija z vložitvijo konstruktivne nezaupnice dobi novo vlado, ki naj bi jo vodil Karl Erjavec, ne more uspeti. Izvršni odbor SMC, ki bi moral biti včeraj, so prestavili.



A kot pravijo naši sogovorniki, bo na dnevni red izvršnega odbora, ko se bodo njegovi člani sešli, zagotovo uvrščena razprava o aktualnih političnih razmerah. Gospodarski minister in prvak SMC Zdravko Počivalšek medtem vztraja, da zdaj ni čas za rušenje, ampak za sodelovanje, v krizi je po njegovem mnenju čas za operativno in vsebinsko politiko, ne pa za ideološke boje in rušenje. »Zato podpiram nadaljevanje izvajanja koalicijske pogodbe in obvladovanje krize. Igric je bilo dovolj. To stališče bom zagovarjal na organih stranke in v pogovorih s poslansko skupino,« je sporočil včeraj.

Še danes zjutraj pa se bo prvak SMC tako sešel s poslansko skupino svoje stranke, o kateri sogovorniki iz Koalicije ustavnega loka špekulirajo, da bi jo lahko zapustilo kar šest poslancev od osmih – samo Monika Gregorčič in Dušan Verbič naj bi bila prepričano nenaklonjena prestopu. Medtem ko prvak SMC ocenjuje, da bo ostala poslanska skupina enotna v koaliciji. Po naših informacijah pa naj bi svojim ožjim sodelavcem tudi že napovedal, da bi v skrajni sili tudi izkoristil možnost svojega odstopa in prestopa v poslanske klopi, s čimer bi moral te zapustiti nadomestni poslanec Gregor Židan, ki je iz poslanske skupine SMC maja prestopil med poslance SD. Zdravko Počivalšek, ki bi s to potezo Karlu Erjavcu in Koaliciji ustavnega loka odštel en glas za zrušenje vlade Janeza Janše, se včeraj na našo prošnjo za komentar ni odzval.

Kot kaže čivk prvaka NSi Mateja Tonina, na enotnost poslancev SMC računa tudi on, saj je včeraj zapisal, da je po pravkar opravljenih pogovorih jasno, da ima trenutna vlada trdnih 47 glasov v državnem zboru.



Pa bi se za zdaj manjšinski vladi, ki ima sicer res podpisana sporazuma o sodelovanju z manjšinskima poslancema in SNS, ti pridružili tudi v vladi? »O tem še nismo razpravljali,« odgovarja prvak SNS Zmago Jelinčič. Na vprašanje, ali bi ga to zanimalo, pa, da je za to še prezgodaj. Vse do glasovanja o konstruktivni nezaupnici, ki naj bi jo Koalicija ustavnega loka po zdajšnjih napovedih zagotovo vložila, očitno ne bo povsem jasno, katera stran je upravičeno optimistična.

Zdravstveni minister je všečkal tvit opozicije, da je vlada, v kateri je sam od marca, povsem zavozila boj z epidemijo. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Zdravstveni minister je všečkal tvit opozicije, da je vlada, v kateri je sam od marca, povsem zavozila boj z epidemijo. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

 

Bosta ministra razrešena?


Ministra iz vrst Desusa po navedbah Karla Erjavca – čeprav so Janšo že obvestili o odhodu – ne bosta odstopila, ampak se bo predsednik vlade Janez Janša odločil, kdaj ju bo razrešil, saj ne želijo, da bi zdravstveni minister kar odšel in »pustil predsednika vlade v negotovosti«. Dodal je, da ne izstopajo iz koalicije zaradi epidemije ali zaradi dela ministrov, ampak zaradi politike, ki jo izvaja Janša. Ta včeraj ni odgovoril na naše vprašanje, ali bo Tomaža Gantarja in kmetijskega ministra Jožeta Podgorška razrešil. Je pa čivknil, da je težko sodelovati z nekom, ki niti lastnega statuta ne upošteva. Statut Desusa namreč določa, da mora v primeru izstopa Desusa iz vladne koalicije njen minister odstopiti, sicer mu preneha članstvo v stranki.



»S sklepom smo določili, da tokrat naredimo izjemo. Ker smo odgovorna stranka, država pa je v epidemiji, se nam ni zdelo primerno, da bi vlada čez noč ostala brez ključnih ministrov,« odgovarjajo v Desusu.


Premier: Zdaj bolj stabilne vlade ni mogoče sestaviti


Tomaž Gantar in Janez Janša sta bila sicer že dlje časa na bojni nogi in tudi na zadnji seji vlade naj bi zdravstvenega ministra po tem, ko je on oziroma njegova ekipa všečkala zapis prvaka LMŠ Marjana Šarca o tem, da je ta vlada skrenila v vseh pogledih, pred celotnim ministrskim zborom vprašal o primernosti.

Včerajšnje dogajanje je premier nato pospremil še z željo, da bi se minister za zdravje posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, »ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade«. Pri cepljenju gre namreč za zahtevno logistično operacijo in najzahtevnejši del spopada z epidemijo, zato politična nestabilnost ne bo koristila nikomur, meni.

»Tudi številne druge stvari morajo teči, ne glede na to, ali je neki stranki bolj všeč ena ali druga barva,« je dodal in še, da v tej sestavi državnega zbora bolj stabilne vlade od sedanje ni mogoče sestaviti. »Če bo kdo majal to strukturo, bodo nove predčasne volitve prej ali slej pred nami,« je komentiral poskuse oblikovanja nove vlade.


Karl Erjavec: Mi ne želimo orbanizacije


»Mi ne želimo orbanizacije Slovenije, avtokratskega sistema, mi ne želimo, da se ljudje bojijo, da morajo za burek plačevati ne vem kakšne kazni. Tudi zunanjepolitično želimo, da se Slovenija vrne na tako imenovani francosko-nemški vlak in da smo v skupini jedrnih držav Evropske unije,« je naštel predsednik Desusa. Da lahko to dosežemo, po njegovem prepričanju potrebujemo drugo vlado. Tako je Erjavec včeraj pojasnil razloge za izstop iz koalicije Janeza Janše.

Glede izvajanja koalicijske pogodbe Desus nima večjih pripomb, problem pa da so postopki, ki jih izvaja mimo koalicijske pogodbe, zlasti ko gre za ideološke teme, za posege v medije in druge podobne stvari.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije