MXGP

Gajser prvič brez Zdravljice, a še trdneje drži rdečo številko

Na VN Portugalske je Tim Gajser osvojil drugo mesto za Jorgejem Pradom in ostaja vodilni v svetovnem prvenstvu. Čez teden dni Trentino. Jan Pancar 13. v MX2.
Fotografija: Tim Gajser je bil v prvi vožnji tretji, v drugi pa daleč najboljši. FOTO: Matej Družnik

Po treh zmagah na začetku sezone 2022 svetovnega prvenstva motokrosistov Tim Gajser (Honda) prvič ni zaslišal Zdravljice. Na VN Portugalske je osvojil drugo mesto, potem ko je bil v prvi vožnji tretji, v drugi pa daleč najboljši.

Dve točki več je osvojil Jorge Prado (GasGas). Tretji je bil Brian Bogers (Husqvarna) za svoje prve stopničke v razredu MXGP. Štirikratni svetovni prvak Gajser je s 45 točkami še povečal prednost v prvenstvu, pred Špancem ima 21 točk naskoka. Pred tem drugi Maxime Renaux (Yamaha) je bil šele 11.

Znova nista nastopila najboljša v prejšnji sezoni Jeffrey Herlings in Romain Febvre, prvaka Herlingsa verjetno ne bo pred majem, še dlje bo moral čakati Francoz, ki ga čaka nova operacija noge.

Gajser je v včerajšnjih kvalifikacijah najboljše štartal, ampak potem padel in dosegel sedmi čas. Prvi je štartno mesto izbiral Prado, ki je tudi zlahka prevzel vodstvo in vpisal nov »holeshot«. Gajser je začel na šestem mestu, pred njim so bili tudi Glenn Coldenhoff (Yamaha), Bogers, Jeremy Seewer (Yamaha) in Pauls Jonass (Husqvarna).

Na polovici prve vožnje je Gajser prehitel Latvijca, Bogers pa je napadal vodilnega Španca. Slovenec je ujel Seewerja in ga tudi prehitel. Prado je ob koncu še povečal ritem in se otresel Bogersa, Gajser pa je medtem zlahka švignil tudi mimo Coldenhoffa in se povzpel na tretje mesto. Bogers je imel pred njim sedem sekund prednosti, kar je bilo preveč, čeprav je 25-letnik iz Pečk vozil najhitreje in se povsem približal vodilnima.

Tim Gajser ostaja vodilni v prvenstvu. FOTO: Matej Družnik

Vratolomno prehitevanje

V drugi vožnji pa je Gajser pokazal, zakaj je vso zimo najbolj vadil štarte. Takoj se je prebil na drugo mesto za Pradom, za njim so bili Jonass, Coldenhoff in Seewer. Bilo je samo vprašanje taktike, kdaj se bo Haložan lotil hitrega Španca. Zgodilo se je dobrih 17 minut pred iztekom časa, ko je ubral drugačno linijo in s polnim plinom prehitel glavnega tekmeca v tej sezoni ter se ni več oziral nazaj. Prado se ni naprezal, branil je pozicijo in mirno prišel do skupne zmage.

V razredu MX2 je portugalsko dirko dobil Francoz Tom Vialle pred Dancem Mikkelom Haarupom in Nizozemcem Kayem de Wolfom. Slovenski dirkač Jan Pancar je bil na dirki skupno 13., potem ko je bil v prvi vožnji 16., v drugi pa na robu deseterice na 12. mestu. Po štirih dirkah je prvi Belgiijec Jago Geerts s 174 točkami, Pancar jih je na treh dirkah (v Argentini ni nastopil) zbral 33, kar ga uvršča na 15. mesto.

Gajser in Pancar sta z odličnima nastopoma na Iberskem polotoku na najboljši način povabila svoje navijače na Sloveniji najbližje prizorišče dirk svetovnega prvenstva v motokrosu – v italijanski Trentino. Najboljše motokrosiste sveta bomo na znameniti progi v Pietramurati lahko spremljali že prihodnji konec tedna.