ODKRITJE

Znanstveniki: Porod je za telo težji in napornejši kot maraton

Porod je zahtevnejši od teka na maratonu in okrevanje po poškodbah traja dlje kot okrevanje v profesionalnem športu.
Fotografija: Mamice, delite rezultate te raziskave s partnerjem ali prijateljicami. FOTO: Gettyimages
Odpri galerijo
Mamice, delite rezultate te raziskave s partnerjem ali prijateljicami. FOTO: Gettyimages

Po novih raziskavah so porodni popadki in porod najbolj travmatične fizične izkušnje, kar jih lahko doživi ženska.

Porod je zahtevnejši od teka na maratonu in okrevanje po poškodbah traja dlje kot okrevanje v profesionalnem športu.

Znanstveniki so prepričani, da bi vse ženske, ki so že rodile, zlahka pretekle maraton, torej 42 kilometrov.

Nova raziskava Univerze v Michiganu je razkrila, da je porod najbolj travmatična izkušnja, kar jih telo lahko doživi, in da za žensko telo bolj naporen kot večurni tek!

Znanstveniki so z analizo magnetnoresonančnih posnetkov poškodb pri porodu in športnih poškodb ugotovili, da so posledice poroda podobne poškodbam pri profesionalnem športu.

»Če bi se profesionalna športnica na igrišču poškodovala, tako kot se ob porodu porodnica, bi jo zdravniki takoj priključili na magnetno resonanco. Po porodu pa zdravniki mamicam rečejo le: »Šest tednov od poroda bo vse v redu. Ni vam treba več prihajati k nam.«

»Niso vse ženske v redu po teh šestih tednih, zato se jim ni treba vrniti na delo in to je povsem normalno,« je dejala Janis Miller, profesorica na Univerzi v Michiganu. 

Okrevanje po poškodbah:

Po rezultatih raziskave je imelo 25 odstotkov porodnic frakture, podobne stresnim frakturam športnikov, 41 odstotkov jih je imelo natrgane medenične mišice, 15 odstotkov pa poškodbe medenice, ki se niso nikoli zacelile.

image_alt
Ste že slišali za zlato krvno skupino? Na svetu jo ima manj kot 50 ljudi

Čeprav večina zdravnikov pravi, da okrevanje po vaginalnem porodu traja šest tednov, lahko pri nekaterih ženskah traja osem mesecev ali dlje.

»Ne trdimo, da bi morale vse porodnice iti na magnetno resonanco. Če pa ženska čuti, da počasneje okreva, ima neobičajne simptome ali se počuti neudobno in ne more več izvajati Keglovih vaj, naj obišče specialista,« pravi Millerjeva in dodaja, da lahko poškodbe medenice povzročijo težave z uriniranjem in številne druge težave.

Mamice, delite rezultate te raziskave s partnerjem ali prijateljicami. Ko vas vprašajo, ali porod res tako boli, odgovorite na podlagi lastnih izkušenj. Lahko pa prosite tudi za medaljo, saj je zdaj znanstveno dokazano, da si jo zaslužite.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije