Izvrstna zelenjava za vsak vrt, ugiznimo v surovo

Kolerabica je odlična poletna vrtnina, ki jo sejemo intervalno, da lahko vso sezono uživamo svežo; če je predolgo v zemlji, bo olesenela.
Fotografija: Poleti uživamo v svežem okusu nadzemne kolerabe. FOTO: Vaitekune/Getty Images
Odpri galerijo
Poleti uživamo v svežem okusu nadzemne kolerabe. FOTO: Vaitekune/Getty Images

Poleti je kolerabica na vsakem koraku, na vrtu, tržnicah in tudi trgovinah. Ne glede na to, ali jo pobiramo na vrtu ali kupujemo, pazimo, da bo sveža in mlada. Če je predolgo v zemlji, bo namreč olesenela; dokler bo takšen le vrhnji del, jo lahko obrežemo, ko bo cela trda, pa je samo še za kompost.
Izvrstna je v mešanih presnih solatah. FOTO: Qwart/Getty Images
Izvrstna je v mešanih presnih solatah. FOTO: Qwart/Getty Images

Imenujemo jo tudi nadzemna koleraba in je v sorodu s kolerabo (obe sta križnici), ki raste pod zemljo. Razlika med njima je, da pri kolerabici uživamo odebeljeno steblo, pri kolerabi pa odebeljeno korenino. Tudi po okusu se razlikujeta, kolerabica je bolj sočna in bolj spominja na repo, le da je nekoliko slajšega in blažjega okusa. Ne pozabimo, da so zelo okusni tudi mladi listi kolerabice: drobno nasekljane potresemo po sveži solati, če so že večji in malce trši, jih narežemo in skuhamo ali dušimo, podobno kot špinačo ali blitvo.

Medtem ko kolerabo na vrtu pobiramo pozno jeseni in dobro skladiščena zdrži vso zimo, je kolerabica kraljica poletja. Hranimo jo lahko le nekaj dni, v hladilniku dober teden, potem začne hitro izgubljati svežino. Z intervalnimi setvami jo bomo uživali vse do jeseni. V naši kuhinji je zelo priljubljena, uživamo pa surovo ali toplotno obdelano. Čudovito juho pripravimo iz mlade kolerabice, korenčka, graha in krompirja ter stročjega fižola, vrtnin, ki dozorijo istočasno. Na kocke narezano kolerabico dušimo in dobimo imenitno prilogo k mesu ali krompirju, lahko jo dodamo krompirjevemu pireju, s čimer mu izboljšamo okus. Narezano na tanke rezine na hitro popečemo v ponvi ali na žaru, lahko jo uporabimo tudi za zahtevnejše jedi, kot je denimo v našem receptu.


Mnogi prisegajo na surovo kolerabico, ki je najboljša takrat, ko poči, ko vanjo zagrizemo. Olupimo jo, razen če je res zelo mlada, v tem primeru jo dobro očistimo in porežemo korenine. Narežemo jo na tanke rezine, kocke ali paličice, lahko jo tudi grobo naribamo. Dodajamo jo solatam, bodisi zeleni, bodisi pisanim, sestavljenim. Kolerabica lepo dopolni okus sendvičev, mesnih, vegetarijanskih ali veganskih, prijetna kombinacija je skupaj z oreški, semeni in siri. Na palčke narezano uporabimo za pomakanje v sveže omake. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije